reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia

Nvidia, yedi yıl önceki 1 Nisan şakasını gerçeğe dönüştürebilir

Ekran kartı pazarının en büyük ismi konumundaki Nvidia, yedi yıl önceki 1 Nisan şakasını gerçeğe dönüştürebilir.

Nvidia, tam yedi yıl önce bir şaka olarak “GeForce GTX G-Assist” sistemini tanıttı. GTX 1080 gibi görünen bir USB bellek ile çalıştığı gösterilen o hayali sistem, oyunculara yapay zekadan güç alan farklı imkanlar sunuyordu. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz bu imkanlardan birisi, oyunu sizin yerinize oynayan “Ghost Play” özelliğiydi. Online oyundayken PC başından kalkılması gereken durumlar için hayal edilen özellik, “keşke gerçek olsa” dedirtmişti. Bir diğer özellik ise “Boss Boost” olarak isimlendirilmişti. Bu sistem açıldığı zaman, oyunlardaki zorlu düşmanların çok daha kolay şekilde öldürülebileceği söylenmişti. Diğer bir özellik ise “NV Nurture” olarak isimlendirilmişti. Bu hayali özellik, oyunculara enerji içeceği takviyesi yapılmasına odaklanılmıştı. Peki yedi yıl önceki “GeForce GTX G-Assist” özelliği bugün niye gündeme geldi? Çünkü Nvidia aşağıdaki paylaşımı yaptı ve “Gelecek asla uzakta değildir…” yazdı. Son yıllarda inanılmaz gelişmiş yapay zeka sistemleri hazırlayan şirket, GeForce GTX G-Assist ile gösterdiği bazı özellikleri yakında gerçekten kullanıma sunabilir. Bu konudaki resmi duyurunun Computex fuarında yapılması bekleniyor.

Sadece bir çeyrekte tam 14 milyar dolar net kâr elde eden ekran kartı devi Nvidia, geçtiğimiz hafta artık her yıl yeni bir yapay zeka çipi tanıtacağını söylemesiyle ses getirmişti. Nvidia sadece ekran kartı pazarını domine etmiyor, üretken yapay zeka sistemlerinin arkasındaki GPU birimlerinin büyük bölümünü de üretiyor. Bir yapay zeka patlaması yaşandığı için bu aralar adeta para basan firma (Son çeyrekte ekran kartlarından gelen toplam gelir sadece 2,6 milyar dolar oldu), paylaşılan en son finansal verilerde tam 14 milyar dolarlık bir devasa net kâr duyurdu.

Bu kârlılığa 26 milyar dolar çeyrek geliri üzerinden ulaşan şirket, bir sonraki çeyrekte ise 28 milyarlık bir gelir beklediğini aktarıyor, yüksek ihtimalle yeni bir kârlılık rekoru da yolda bulunuyor. Bu arada şirket için bugün önemli bir gelişme daha gündeme geliyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang tarafından söylendiği kadarıyla şirket artık her iki yılda bir yerine her yıl yeni yapay zeka odaklı özel çip üretmeyi hedefliyor. 2020’de Ampere, 2022’de Hopper ve 2024’te ise Blackwell ile karşımıza çıkan şirket, üretken yapay zeka sistemleri hızla büyüdüğü ve geliştiği için arayı çok açmayacak, 2025 yılında da yeni bir yapay zeka birimi tanıtacak.

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli