reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia Project G-Assist

Nvidia oyunculara Project G-Assist temelinde yapay zeka ile yardımcı olmak istiyor

Nvidia oyunculara, Project G-Assist temelinde “yapay zeka” ile yardımcı olmak istiyor. Bu konuda bir öncü gösterim yapıldı.

Nvidia, tam yedi yıl önce bir şaka olarak “GeForce GTX G-Assist” sistemini tanıtmıştı. GTX 1080 gibi görünen bir USB bellek ile çalıştığı gösterilen o hayali sistem, oyunculara yapay zekadan güç alan farklı imkanlar sunuyordu. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz bu imkanlardan birisi, oyunu sizin yerinize oynayan “Ghost Play” özelliğiydi. Online oyundayken PC başından kalkılması gereken durumlar için hayal edilen özellik, “keşke gerçek olsa” dedirtmişti. Bir diğer özellik ise “Boss Boost” olarak isimlendirilmişti. Bu sistem açıldığı zaman, oyunlardaki zorlu düşmanların çok daha kolay şekilde öldürülebileceği söylenmişti. Diğer bir özellik ise “NV Nurture” olarak isimlendirilmişti. Bu hayali özellik, oyunculara enerji içeceği takviyesi yapılmasına odaklanılmıştı. Bu yedi yıl önceki “GeForce GTX G-Assist” özelliği geçtiğimiz hafta yine gündeme geldi çünkü Nvidia bir paylaşım yaparak “Gelecek asla uzakta değildir…” yazdı. Son yıllarda inanılmaz gelişmiş yapay zeka sistemleri hazırlayan şirket, bu açıklamanın üstüne Nvidia için GeForce GTX G-Assist ile gösterdiği bazı özellikleri yakında gerçekten kullanıma sunabilir denildi. Bugün bir duyuru  yapan şirket, karşımıza Project G-Assist ile çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project G-Assist şimdilik bir teknoloji gösterimi yani henüz gerçek kullanıma alınmadı. Ancak bu sistem üretken yapay zekadan yardım alarak ekranda gördüklerini analiz edebiliyor ve kişilere farklı konularda yardımcı olabiliyor. Oyunlara odaklanan teknoloji, açılan oyun hakkında sesli olarak sorulan sorulara cevap verebiliyor; örneğin, bir silahın nerede bulunabileceği hakkında bilgiler verebiliyor. Project G-Assist aynı zamanda PC donanımlarını analiz ederek maksimum performans için optimizasyon gerçekleştirebiliyor. Monitörünüz 240 Hz’i desteklerken yalnızca 60 Hz’de çalıştırdığınızı algılarsa bildirebilen sistem, kullanıcı tarafından konulacak, “bu oyun 60 fps çalışsın” gibi hedeflere uygun ayarlamaları da kendisi yapabiliyor. Project G-Assist’in herkese ne zaman açılacağı henüz belli olmadı ancak yakında beta testleri başlayabilir.

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli