reklamı kapat

POPÜLER

e-Devlet LOG Tasarım

e-Devlet içerisine “kaza tutanağı oluşturma” özelliği entegre edildi

e-Devlet üzerinden erişim sağlanabilen sistemlerin sayısı artıyor. Sisteme Kaza Tutanağı özelliği de entegre edilmiş durumda.

Atılan adım kapsamında e-Devlet’te “Kaza Tutanağı Oluşturma” özelliği de getirildi. Böylece meydana gelen kazalarda kaza tutanağı formu doldurmaya gerek kalmadan telefondan hızlı şekilde kaza tutanağı formu oluşturulabilecek. Kaza fotoğraflarına da yer verilebilen sistem, şimdiden çok iyi geri dönüşler aldı ve yüksek ihtimalle altyapının en çok kullanılan taşıt odaklı hizmetlerinden birisi halini alacak. Bundan önce ise “Taşıt Takas” uygulaması özelinde bir adım atılmıştı. Dünya’da yer alan habere göre Takasbank, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği ortak çalışmasıyla uygulamaya alınan “Taşıt Takas” uygulamasının e-Devlet entegrasyonunun tamamlandığını açıkladı. Takasbank, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği ortak çalışmasıyla uygulamaya alınan “Taşıt Takas” uygulamasının e-Devlet entegrasyonunun tamamlanması dolayısıyla Borsa İstanbul’da gong töreni de düzenlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takasbank tarafından 3 Şubat 2020’de hizmetine sunulan Taşıt Takas, araç mülkiyetinin ve satış bedelinin eş zamanlı el değiştirmesi esnasında ortaya çıkabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hayata geçirilmişti. Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar Sungurlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Taşıt Takas uygulamasının hayata geçtiği 2020 yılından bugüne 6 bin 604 adet işlemde toplam 2 milyar 554 milyon liralık alım-satım işlemine olanak tanıdığını dile getirdi.

Taşıt Takas sistemi ile taşıt mülkiyet hakkının ve alım satım bedelinin karşılığı olan nakit, aynı anda el değiştiriyor. Satıcı ve alıcı karşılıklı olarak bir aracın satış işlemi için uzlaşma sağladığında, satıcı Taşıt Takas Sistemi’nde süreci başlatıyor. Satıcı, ilgili tüm satış bilgilerini girerek güvenli bir dijital kayıt oluşturduktan sonra sistem, noter tarafından onaylı ve kişiye özel bir “Referans Numarası” veriyor ve bu numara hem alıcıya hem de satıcıya gönderiliyor. Alıcı, Taşıt Takas sistemine erişmek ve satın alma işlemini onaylamak için bu “Referans Numarasını” kullanıyor.

e-Devlet özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu