reklamı kapat

POPÜLER

TCL CSOT

TCL CSOT, tam 1.000 Hz’e çıkan bir 4K panel üretti

Görüntüleme tarafının en büyük şirketleri arasında yer alan ve ARGE yatırımları çok yüksek olan TCL, tam 1.000 Hz’e çıkan bir 4K panel üretti.

Sayfanın en altındaki Blur Busters paylaşımı ile gündeme gelen bu dünyada bir ilke imza atan 4K çözünürlükteki 1.000 Hz panel, gerçekten nefes kesici görünüyor. İnanılmaz seviyede bir akıcılık anlamına gelen 1.000 Hz yenileme hızı, DisplayWeek 2024 konferansı kapsamında spesifik olarak TCL CSOT tarafından sergilenmiş. Henüz ticari çıkışı konusunda bir bilginin ve teknik detayın olmadığı panel, yüksek ihtimalle en az bir 3-4 sene daha gerçek maceradan uzakta yer alıyor. Peki yenileme hızı konusunda ticari tarafta ne durumdayız? Yılın başında düzenlenen CES 2023 kapsamında yenileme hızı açısından büyük bir rekabet olmuştu. Bu rekabetin liderliğini 40 Hz ile eline alan dünya devi Asus, geliştirdiği inanılmaz yüksek bir akıcılık sunabilen ROG Swift PG248QP isimli monitör modeli için şunları aktarmıştı: “ROG Swift PG248QP dünyanın ilk 540 Hz oyuncu monitörü unvanına sahip. Bu performans noktasına yeni esports TN (E-TN) teknolojisiyle ulaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Standart TN panellere göre %60 daha yüksek tepki hızı sunan bu teknoloji son derece yüksek yenileme hızlarıyla muhteşem net görüntüler oluşturuyor. Uzatılabilen ve kilitlenebilen klipslere sahip yeni stant tasarımı, monitörün tabanda daha az yer kaplamasını sağlayarak profesyonel oyunculara masalarının üzerinde daha fazla boş yer bırakıyor.

Son derece yüksek 540 Hz (hız aşırtmalı) yenileme hızına sahip bu 24,1 inç FHD (2560×1440) oyuncu monitörü profesyonel oyuncular ve etkileyici bir oyun deneyimi arayanlar için tasarlandı. Modeldeki G-SYNC işlemcide bulunan yerleşik NVIDIA Reflex Analyzer, en iyi oyun deneyimini sunmak için uçtan uca sistem gecikmesini ölçüyor. Ayrıca, yerleşik ESS-DAC da çevresel ses etkisi yaratarak silah ve ayak seslerini zenginleştirip seste neredeyse sıfır gecikme sunuyor.” 

Bu kısa süre önce Türkiye’de de satışa çıkan 540 Hz monitör yalnız da kalmamıştı. CES 2024 öncesinde tanıtılan BenQ imzalı ZOWIE XL2586X, 1920×1080 piksellik 24,1-inç Fast-TN panelinde tam 540 Hz yenileme hızına çıkabiliyor olmasıyla çok ses getirmişti.

TCL adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER