reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia, ARM firmasını almaya hazırlanıyor; işte kilit detaylar

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Nvidia, işlemci konusunda kilit isimlerden ARM firmasını satın almaya hazırlanıyor deniyor.

İngiltere merkezli ARM, dört sene önce SoftBank tarafından 32 milyar dolara satın alınmıştı. Gelen bilgilere göreyse ARM yakın zaman içerisinde Nvidia bünyesine giriyor. ARM’ı satın almak adına 55 milyar doları gözden çıkardığı aktarılan ekran kartı devi, gerçekten yılı en önemli satın alımlarından birisine imza atacak gibi görünüyor. ARM biliyorsunuz yıllardı çok gelişmiş işlemci mimarileri hazırlıyor ve mobildeki güncel işlemcilerin hemen hepsi ARM’ın hazırladığı tasarımlar üzerine kuruluyor. Bir ara Apple‘ın da almayı düşündüğü söylenen ARM, sağlam kaynaklara göre ciddi ciddi Nvidia’ya gidiyor. Şu an ARM’ın müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler de yer alıyor. Market değeri 260 milyar doları bulan Nvidia’nın ARM’ı maddi olarak karşılama şansı bulunuyor. Ancak bu konuda bazı yasal sorunlar ortaya çıkabilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia ve ARM bir araya gelirse çok iyi olabilir

Her iki firma da çip üretimi konusunda çok önemli patentlere, bilgi birikimine ve çalışanlara sahip. Bu iki gücün bir araya gelmesi, mobil dünyada gerçekten büyük bir devrim yapabilir deniyor. Biliyorsunuz Apple artık yeni Mac bilgisayarları Intel yerine ARM temelli Apple Silikon işlemciler ile satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu açıdan ARM’ın mimarileri gelecek içi büyük önem arz ediyor. SoftBank’in ARM gibi bir devi neden satmak istediği ise henüz tam olarak bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken yeni elektrikli motosiklet

İLGİLİ HABERLER