reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia tarafının ses getiren ARM hayali son bulmuş gibi görünüyor

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Nvidia, geçtiğimiz yıl işlemci konusunda kilit isimlerden ARM firmasını satın almıştı.

Advertisement

İngiltere merkezli ARM, dört sene önce SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmış, daha sonra ise Nvidia tarafına satılmıştı. ARM’ı satın almak adına 40 milyar dolardan biraz fazla bir rakamı gözden çıkardığı aktarılan firma, bu gelecek için büyük satın alma sürecini bitiremeyecek. Gelen son bilgilere göre süreç net olarak sona ermiş durumda. ARM, Nvidia’nın çatısı altına girmiyor.

Bunu daha önce de aktarmıştı. Büyük şirketlerin satın alımları “aldık dedikten” hemen gerçekleşmiyor ve birçok yasal onaydan geçiyor. Örneğin Microsoft’un Activision Blizzard firmasını 68,4 milyar dolara satın alması da FTC tarafından incelenecek. Eğer FTC süreci rekabete çok zarar veriyor diye yorumlarsa alım iptal edilecek.

Bu süreç Nvidia ile ARM arasındaki anlaşma özelinde de benzer şekilde işledi ve yapılan incelemeler sonrasında müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler yer alan ARM’ın Nvidia’ya satışı, FTC’nin radarına takıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu FTC, bu satın almanın yeni jenerasyon teknolojilerdeki rekabeti bastıracağına inanıyordu ve iptal edilmesini istemişti.

FTC bu kararında genel olarak haklı bulunuyor çünkü birçok teknoloji firması ARM’ın mimarilerine bağlı donanımlar hazırlıyor. Bunların direkt olarak Nvidia’nın eline geçmesi, rekabeti farklı bir seviyeye taşıyacak ve alandaki inovasyonu azaltacak yorumları gelmişti.

Şimdilik artık bu endişelere yer kalmadı ancak ARM’ı ileride başka bir teknoloji devi de almak isteyebilir. Ancak dev isimlerin sürece artık FTC’nin kararı doğrultusunda sıcak bakmayacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın