reklamı kapat

POPÜLER

casus mikroçip

“Çin, casus mikroçip üretiyor” iddialarıyla ilgili Amerika’dan ilk açıklama

Bundan günler önce ortaya atılan Çin’in Amerikalı dev şirketlere yönelik casus mikroçip girişimi iddiasıyla ilgili Amerika hükümetinden açıklama geldi.

Casus mikroçip iddiasında sular durulacağa benzemiyor. Konuyla alakalı birbiri ardına gelen resmi açıklamalar, olayın üstünün kapanmasını biraz daha zorlaştıracak gibi duruyor. Olayı kısaca özetlemek gerekirse Bloomberg; Çin’in, yerel üreticilerine Amerika sunucularına gönderilen anakartlar içine casus mikroçip yerleştirme yükümlülüğü koyduğunu iddia etmişti. Bir pirinç tanesinden daha ufak boyutlardaki mikroçiplerin Çin’in sunucuya ve verilerine uzaktan erişim sağlayabilmesine yaradığı tahmin ediliyordu. Olayın bir anda büyük yankı uyandırması ise hedef olarak gösterilen şirketler arasında Apple ve Amazon gibi devlerin isimlerinin bulunmasıydı. Her ne kadar iddialar ortaya çıktıktan sonra her iki isim de bu iddiaları reddetse de iddiaların hükümet tarafından araştırılması devam ediyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Şüphelenecek bir şey yok”

Araştırmalar bir yandan devam ederken konuyla alakalı Amerika’nın İç Güvenlik Bakanlığı‘ndan açıklama geldi. Bakanlık da tıpkı yazılı açıklama yaparak iddiaları reddeden şirketler gibi olayla alakalı şüphelenecek bir şeyin olmadığını açıkladı. İç Güvenlik Bakanlığı, ülkenin iç ve dış tehditlere karşı siber güvenliğini sağlamakla görevli bir kurum. İddialarla alakalı kurumdan böyle bir açıklama gelmesi yaygın bir durum olarak nitelendirilmezken Bloomberg, casus mikroçip olayının aslında üç senedir incelendiğini söylüyor. Olayla alakalı bir netleşmenin yaşanması süregelen araştırmalar tamamlanmadan şu an için çok zor.

İlginizi çekebilir

Nvidia, yeni teknolojisiyle Photoshop’a büyük gözdağı veriyor