reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Microsoft Xbox Project xCloud

Microsoft’tan Xbox oyunlarını her yere taşıyan yeni servis: Project xCloud [Video]

Yazılım devi Microsoft, bugün daha önce ufak bilgileri gelen Project xCloud servisini duyurdu. Şirket yeni servisiyle Xbox oyunlarını her yere taşımak istiyor.

Advertisement

Microsoft‘un yeni nesil oyun konsolunu 2020‘de görücüye çıkarması bekleniyor. Bu açıdan hummalı bir çalışmaya girişen firma, bugün alanın geleceğini yani Project xCloud servisini karşımıza çıkarttı. Bu servis temel olarak kişilerin Xbox oyunlarını internet üzerinden oynamasına imkan tanıyor. Xbox oyunlarını konsol dışına çıkararak telefon ve tabletlere getirmek isteyen firma, yeni servisini önümüzdeki yıl herkese açık şekilde test etmeyi hedefliyor. Daha önce Scarlett Cloud kod adıyla duyulan bu servis, oyunları direkt olarak Microsoft sunucuları üzerinden karşınıza getiriyor. Oyun firmalarına ekstra bir yapım işi çıkarmayacak denilen Project xCloud altyapısı, bu açıdan her oyun tarafından desteklenecek gibi görünüyor. Tahmin edebileceğiniz üzere yüksek hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyacak bu altyapı, özel sunucu donanımlarıyla destekleniyor. Bu sonucularda temel olarak Xbox donanımları çalıştırılıyor. Serviste ideal şartlar altında en önemli unsur olan gecikmenin çok düşük olacağı iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Project xCloud ile yeni bir Xbox dönemi başlatıyor

Firma tarafından açıklandığı kadarıyla kişiler oyunları telefonlarına ya da tabletlerine bağladıkları Bluetooth Xbox kontrolcüsü ile oynayabilecek. Buna ek olarak özellikle tabletler için özel bir “dokunmatik arayüz” yapısı da geliştirilmiş durumda. Yüksek kaliteli oyun grafiklerini mobil cihazlara getirecek altyapı, adım adım yaklaşan 5G internet altyapısıyla gelecek için büyük önem arz ediyor. Buna benzer bir altyapı üzerinde Google da çalışıyor. İnternet devi detaylarına burada yer verdiğimiz Project Stream ile oyunları Chrome üzerine getiriyor.