reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook’tan “casus mikroçip” açıklaması

Biliyorsunuz Çin’in Apple ve Amazon gibi devlerin sunucularına casus mikroçip yerleştirdiği söyleniyor. İşte bu konuda Tim Cook tarafından yapılmış yeni bir bir açıklama bulunuyor.

Söylendiği kadarıyla Çin Silahlı Kuvvetleri, yerel üreticilerine Amerika merkezli şirketlerin sunucularına gönderilen anakartlara casus mikroçip yerleştirilmesini zorunlu kılmış. Bir pirinç tanesinden çok daha ufak boyuttaki bu mikroçip, sunucuya ve verilerine uzaktan erişim sağlıyor. Bu mikroçipin başta Apple ve Amazon olmak üzere 30 farklı Amerikan şirketine satılan sunucu anakartlarında yer aldığı belirtiliyor. İşte bu konuda bir açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, hazırlanan detaylı makaleyi “gerçek dışı” olarak nitelendiriyor. Bloomberg’in bu makalede ortaya attığı iddiaları geriye almasını isteyen Cook, böyle bir olayın yaşanmadığını ve sunucularının temiz olduğunu kesin bir dille belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple CEO’su Tim Cook, konu hakkında kendisinden oldukça emin görünüyor

Bu olayın arkasında esas olarak dünyanın en büyük sunucu anakartı tedarikçisi Super Micro Computer ya da bilinen diğer adıyla Supermicro yer alıyor. Şirketin ürettiği anakartlara bu casus mikroçiplerden zorla yerleştirildiği belirtiliyor. Daha önce yaşanan bir sorun nedeniyle Apple’ın 2016 yılında Supermicro’dan anakart almayı bıraktığı biliniyor. İşte bu yüzden de iCloud tesislerinin casus çip barındırmadığı söyleniyor. Durumu diğer birçok şirket de açık şekilde reddediyor. Bazı devlet görevlileri ise durumun derinlemesine araştırılmasını talep ediyor. Bazıları ise bunun uzun süredir bilindiği belirtiyor. Anlaşıldığı üzere ortada oldukça karışık bir durum bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefonu