reklamı kapat

POPÜLER

Huawei AppGallery

Huawei AppGallery içindeki 190 oyunda trojan çıktı

Güvenlik araştırmacıları Android cihazlar için tehlike yaratan zararlıları bulmaya devam ediyor. Bu sefer merkezde Huawei AppGallery var.

Dr. Web tarafından yapılan paylaşıma göre Huawei AppGallery içerisindeki tam 190 oyunda trojan çıktı. İsimlerine buradan ulaşabileceğiniz bu oyunlarda spesifik olarak “Android.Cynos.7.origin” yer alıyormuş. Cynos malware’nin modifiye edilmiş versiyonu olan trojan, güvenlik uzmanlarına göre telefonlardan bazı kişisel verileri çalması için tasarlanmış.

Bu kişiler veriler arasında telefon numarası, cihaz konumu, birçok ağ verisi ve cihaz teknik özellikleri yer alıyor. Ancak bunlar sadece bilinenler. Trojan’ın bilinmeyen başka görevleri de olabilir.

Bu 190 oyunun Huawei tarafından AppGallery’den silindiği aktarılıyor. Ancak firma bu uygulamaları cihazlardan silemiyor. Toplamda 9,3 milyon kez yüklenen bu uygulamaların / oyunların kişiler tarafından cihazlardan manuel olarak silinmesi gerekiyor.

Bu süreç Android / Play Store tarafında da benzer şekilde işliyor. Google bulunan zararlı uygulamaları Play Store’dan siliyor ancak bu uygulamaları telefondan silmek kullanıcılara kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei AppGallery için geçtiğimiz aylarda da Joker zararlısı ses getirmişti

Geçtiğimiz ay direkt olarak aşağıdaki uygulamaların Joker ile büyük risk oluşturduğu aktarılmıştı:

-Super Keyboard
-Happy Colour
-Fun Color
-New 2021 Keyboard
-Camera MX – Photo Video Camera
-BeautyPlus Camera
-Color RollingIcon
-Funney Meme Emoji
-Happy Tapping
-All-in-One Messenger

Huawei tarafından AppGallery içerisinden silinen uygulamaların da mutlaka yüklü telefonlardan silinmesi gerekiyor. Belirtildiği kadarıyla uygulamaların çoğu sadece tek bir şirketten geliyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A52 modelinin bir de içine bakın