reklamı kapat

POPÜLER

Huawei AppGallery

Huawei AppGallery içerisinde bulunan Joker tehlikesi

Güvenlik araştırmacıları Android cihazlar için tehlike yaratan zararlıları bulmaya devam ederken, süreç Huawei ve AppGallery tarafına da sıçradı.

Ortaya çıktığı kadarıyla 500 binden fazla Huawei kullanıcı tarafından indirilen bazı AppGallery uygulamalarında Joker isimli malware yer alıyor.

Uzun süredir görevde olan Joker, telefonlara girerek gizleniyor ve kişilerin karşısına istenmeye reklamlar çıkarıyor. Joker’in en kötü yanı ise kişileri istemedikleri servislere abone etmesi.

Bu da kayıtlı kredi kartları üzerinde sürpriz harcamalar olarak geriye dönüyor. Bahsi geçen Joker malware barındırdığı ortaya çıkan uygulamalar tam olarak şunlar:

-Super Keyboard
-Happy Colour
-Fun Color
-New 2021 Keyboard
-Camera MX – Photo Video Camera
-BeautyPlus Camera
-Color RollingIcon
-Funney Meme Emoji
-Happy Tapping
-All-in-One Messenger

Huawei tarafından AppGallery içerisinden silinen uygulamaların mutlaka yüklü telefonlardan da silinmesi gerekiyor. Belirtildiği kadarıyla uygulamaların çoğu tek bir şirketten geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei AppGallery durumu öncesinde APKPure sorunu ses getirmişti

Alternatif uygulama marketi APKPure, Kaspersky Labs araştırmacıları tarafından bulunduğu kadarıyla yeni bir “adware” SDK’sı kullanmaya başladı.

Tam da bu SDK içerisinde zararlı kodların olduğu bulundu. Bu durum uygulamanın 3.17.18 sürümüyle başladı ve 3.17.19 sürümüyle ile tamamen çözüldü.

Ancak 3.17.18 sürümünü yükleyenlerin mutlaka uygulamayı telefonlarından silmesi ve telefonları bir antimalware yazılımı ile taratması tavsiye ediliyor.

Bu zararlı SDK üzerinden ortaya çıkan tehlike cihazdan cihaza göre değişiyor. Güncel Android cihazlarda istenmeyen reklamlar ve paralı üyelik dolandırıcılıkları görülüyor.

Güncel olmayan Android telefonlarda ise durum kötü. Burada izinsiz uygulama yüklemelerin ve direkt olarak sisteme yerleşen zararların olduğu aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A52 modelinin bir de içine bakın