reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics’in Spot’una benzer “ucuz” robot köpek: AlphaDog

En gelişmiş ve özel robot modellerine imzasını atan Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot için Çin’den AlphaDog isimli rakip geldi.

Çin merkezli şirket Welian tarafından hazırlanan 5G bağlantı yeteneği ile donatılan robot AlphaDog, tasarımsal olarak Spot‘a oldukça benziyor.

Bu robotun en önemli yanların birisi fiyatı oluyor. Spot için tam 75 bin doların verilmesi gerekiyor. AlphaDog‘un açıklanan fiyatı ise 2.400 dolar gibi rakibine oranla çok düşük bir seviyede yer alıyor.

Çin’de hali hazırda elde edilebilir olduğu aktarılan robot, gelişmiş bir hareket kabiliyetine sahip ve yapay zeka ile gelişmiş çevresel farkındalık sensörleri taşıyor.

Görme engelli kişileri parkta gezdirme gibi birçok alan için uygun olduğu ve yazılımsal olarak sürekli geliştirileceği aktarılan robot, ufak yapıda ve oldukça modern görünüyor.

Firmanın robot köpekten şimdiden 2 bine yakın sattığı da gelen bilgiler arasında. AlphaDog robot modeli, araştırma için eğitim kurumları ve arge merkezlerinde çok dikkat çekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AlphaDog dikkat çekerken, robot köpek Spot en son askeri bir konuda gündemdeydi

Spot kısa süre önce Fransa ordusu tarafından askeri eğitimi sürecinde test edilmeye başlanmasıyla ses getirmişti.

Geleceğin robotik savaş alanlarında askerlere yardımcı olması için şimdiden test edilen robotlar arasına giriş yapan Spot, elbette sürece henüz hazır değil. Çünkü robotun üretim amacı bu değil.

Fransa ordusu robotu sadece eğitim ve potansiyel kullanım senaryoları için test ediyor. Fransa ordusunun süreçte başka robotlar / otonom savaş makineleri kullandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı drone modellerinden birisiyle tanışın