reklamı kapat

POPÜLER

drone djı

Bir drone 100 km/s hızla otomobil camına çaparsa ne olur? [İzle]

Drone modelleri inanılmaz yüksek hızlara çıkabiliyor. Peki bir drone 100 km/s hızla otomobil camına çarparsa ne olur? İşte cevabı;

Yukarıda izleyebileceğiniz videoda bunun tahmin edilenden çok daha farklı çıkan cevabını görebilirsiniz. Test için DJI Mavic 2 Pro drone modeli bir otomobil camına çarptırılıyor ve sonuçta aracın camı kırılmıyor.

Bu durumda elbette vuruş açısının da etkisi oluyor ancak sonuç hemen herkesi şaşırtmış durumda. Videoda çarpmanın etkisiyle camın ne kadar yüksek oranda esneği de dikkatlerden kaçmıyor.

Bu çalışmanın arkasında aktarıldığı kadarıyla Virginia Tech Mid-Atlantic Aviation Partnership, College of Engineering ve State Farm yer alıyor.

Çalışmanın amacı ise tam olarak “Hareket halindeki bir araca drone çarparsa ne olur?” araştırması. Süreçte henüz tüm veriler verilmiyor. Ancak sonuçların ileride daha farklı şekilde açıklanma ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

100 km/s üstüne çıkabilen drone modelleri de var

Örneğin geçtiğimiz aylarda gelen DJI FPV drone modeli tam 140 km/s hıza çıkabiliyor. Bu tarz yüksek hızlar elbette ciddi bir güvenlik sorunu oluşturuyor.

Bu tarz sorunları engellemek adına DJI drone’larda birçok güvenlik sensörü yer alıyor. Bu sensörler yaklaşan engelleri algılayarak drone’ları durdurabiliyor.

Ancak birçok kullanıcı daha rahat hareket edebilmek adına bu sensörleri kapatabiliyor. İşte burada gerçekten büyük bir risk doğuyor.

Drone’ların mutlaka yerleşim yerlerinden ve kara / hava trafiğinden uzak yerlerde kullanılması gerekiyor. Özellikle acemilerin buna çok dikkat etmesi gerekiyor.