reklamı kapat

POPÜLER

mobil uygulamalar

Dünyanın en çok indirilen ve gelir getiren mobil uygulamaları [2018]

Akıllı telefonların kullanımı her geçen gün artıyor. Bu kapsamda da geliştirilen mobil uygulamalar her geçen gün çeşitlenerek yüksek indirmelere ulaşıyor.

Her yıl yayınlanan dünyanın en çok indirilen ve gelir getiren mobil uygulamaları arasında 2018 yılı için pek de sürpriz olmayan bir lider yer alıyor. Sensor Tower’ın yayınladığı verilere göre, 2018 yılında en çok gelir getiren mobil uygulamalar arasında ilk sırada 964 milyon dolar ile popüler internet televizyonu Netflix yer alıyor. Yine listede çok tanıdık bir isim daha var: Tinder. Türkiye’de de popüler olan arkadaşlık uygulamasını Tencent Video takip ediyor. Gelir getiren bir diğer popüler uygulama ise YouTube olarak karşımıza çıkıyor. YouTube web tarafındaki ivmesini 2018 yılında mobil taraftada da göstermiş gibi duruyor. App Store ve Google Play Store arasındaki uygulama indirme ve gelir getiren uygulamalar arasında ise önemli farklar yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyada çapında en çok gelir getiren mobil uygulamalar

Mobil dizi ve film izleme oranlarının artmasıyla liderliğini pekiştiren Netflix yanında App Store tarafında listede ilk 10’da bir başka dizi ve film izleme platformu olan Hulu da yer alıyor. Türkiye’de Hulu yer almıyor olsa da yine de içeriklerinin bir kısmı Türkiye’de izlenebiliyor. App Store tarafında en çok gelir getiren diğer uygulamalara baktığımızda ise, Tencent Video, Tinder, iQIYI, Kwai, YouTube, Pandora, Youku ve QQ karşımıza çıkıyor.

Google Play Store tarafına gelindiğinde ise ilk sırada Tinder yer alıyor ve Netflix birinciliği kaptırarak 6’ncı sıraya geriliyor. Google Play Store tarafında şaşırtıcı bir şekilde Google Drive en çok gelir getiren ikinci mobil uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında listede, Pandora, LINE, BIGO LIVE, Netflix, Azar, KakaoTalk, LINE Manga, Google One yer alıyor.

Genel olarak en çok gelir getiren uygulamalara baktığımızda ise yine ilk sırada Netflix‘in yer aldığını görüyoruz. Popüler platformu sırasıyla, Tinder, Tencent Video takip ederken, Çin’de oldukça popüler bir uygulama olan iQIYI 4’üncü sırada yer alıyor. Onu Pandora, Kwai, YouTube, LINE, Youku, LINE Manga takip ediyor.

Dünyada çapında en çok indirilen mobil uygulamalar

2018 yılında en çok indirilen mobil uygulamanın WhatsApp olduğu görülüyor. Facebook en çok indirilen uygulamalarda oldukça güçlü bir rakip gibi duruyor. Çünkü ilk 10’daki uygulamaların çoğu Facebook’a bağlı olduğu biliniyor. 2 ve 3’te sırasıyla Messenger ve Facebook yer alırken, en çok indirilen diğer uygulamalara baktığımızda, TikTok, Instagram, UC Browser, SHAREit, YouTube, Snapchat, Vigo Video olduğunu görüyoruz.

App Store tarafında ise geçen yıl en çok indirilen uygulama TikTok olmuş durumda. YouTube en çok indirilen 2’inci uygulama olurken, WhatsApp burada 3’üncü sıraya kadar geriliyor. Facebook’a bağlı Instagram App Store’da en çok indirilen 4’üncü uygulama oldu. Sonrasında yine Facebook’ bağlı Messenger ve Facebook yer alıyor. Gelir ve indirmeler arasında önemli fark bulunan Netflix indirilme oranlarına bakıldığında 8’inci sıraya kadar düşmüş olduğu görülüyor.

Google Play Store tarafında ise Netflix ilk 10’da yer almıyor.  Play Store’da en çok indirilen uygulama WhatsApp olurken, Messenger ve Facebook onu takip etti. TikTok ve Instagram‘ın geldiği sıralama genel indirmeler ile eşleşen indirilme oranlarına sahip.

İlginizi çekebilir

Netflix Türkiye Ağustos 2019 ajandası