reklamı kapat

POPÜLER

2013’te ücretsiz mobil uygulamalar daha fazla gelir elde etti

Apple ve Google’ın mobil uygulama mağazalarına yönelik gerçekleştirilen araştırma, ücretsiz uygulamaların ücretli olanlara kıyasla yıl boyunca daha fazla gelir elde ettiğini ortaya çıkardı.

Distimo tarafından hazırlanan rapor, 2013’te ücretsiz yazılımların egemenliğine dikkat çekiyor. Öyle ki Apple App Store ve Google Play’i mercek altına alarak kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği uygulamaları sıralayan rapor, freemium uygulamaların yükselişini gözler önüne seriyorlar.

Aslında ücretsiz indirilen fakat uygulama içi satın alma seçeneğine sahip programlar freemium (free+premium) şeklinde nitelendiriliyor. Mobil oyunlarda ağırlıkta tercih edilen sistemde karakterinize yeni donanım, yetenek kazandırmak ya da bölüm geçebilmek için gerçek para harcayarak özel paketler satın almanız sağlanıyor. Son dönemde sıradan uygulamalara da entegre edilen yöntem ile çeşitli eklentiler satışa sunuluyor.

Ocak ayında App Store’un toplam gelirinin %77’lik kısmını freemium uygulamalar oluştururken, bu oran kasım ayında %92‘ye yükseldi. Google Play’de aynı dönemde %89’dan %98‘e sıçrama yaşandı. Rekabet anlamında toplam kazanca baktığımızda ise App Store’un %63 ile üstünlüğü görülüyor. Android’in en büyük destekçisi Samsung’un kalesi Kuzey Kore’de Play Store, ezici üstünlükle toplam gelirin %80’lik bölümüne sahip.

Online mağazaların en fazla kazananları şu şekilde:

app1

app2

YORUMLAR