reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyanın en çok indirilen ilk dört uygulaması Facebook’a ait”

Sosyal medya devi olan Facebook bünyesine kattığı farklı platformlarla uygulama mağazalarının zirvesine yerleşmeyi başardı. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse senenin ilk üç ayında en çok indirilen beş uygulamadan dördü Facebook’a ait.

Bildiğiniz gibi Mark Zuckerberg‘in kurduğu Facebook sadece bir sosyal medya platformu olmakla sınırlı kalmadı. Yeni özellikler ve şirket bünyesine katılan farklı firmalarla bir internet devine dönüştü. Facebook başlı başına kayda değer bir başarıyken şimdi ona Messenger, WhatsApp ve Instagram da eşlik ediyor.

Sensor Tower isimli bir firmanın uygulamalar üzerine yaptığı analize baktığımızda Facebook’un elde ettiği başarı net bir şekilde ortaya çıkıyor. Tüm uygulama mağazaları göz önünde bulundurulduğunda en çok indirilen uygulamalarda sırasıyla WhatsApp, Facebook, Messenger ve Instagram’ı görüyoruz. Beşinci sırada ise Facebook’un alma konusunda başarılı olamadığı Snapchat yer alıyor. Benzer bir manzara App Store ve Google Play’in rakamlarında da mevcut. App Store’da birincilik ipini Messenger gögüslerken, Google Play’de zafer Facebook’un oluyor.

Ancak söz konusu uygulamalar üzerinden elde edilen kazanç olduğunda liste tamamen değişiyor. Zirveye Netflix otururken onu LINE, Tinder, Pandore ve Spotify izliyor. Son olarak uygulama mağazalarının genel rakamlarına baktığımızda ise indirilen uygulama sayısında geçtiğimiz seneye nazaran yüzde 14’lük bir artış görüyoruz. Bu da uygulamaların giderek daha fazla ilgi gördüğünü ortaya koyuyor.