reklamı kapat

POPÜLER

Meta Facebook LOG Tasarım

Meta yıla güzel(!) başladı: “390 milyon euro ceza”

Meta, tam 533 milyon kişiyi etkileyen devasa Facebook sızıntısı üzerinden Avrupa’da aldığı ceza sonrasında bir ceza daha aldı.

En son Cambridge Analytica skandalı için 725 milyon dolarlık anlaşmaya varan çatı şirket Meta, bugün Avrupa’da tam 390 milyon euro gibi büyük bir cezaya çaptırıldı. Bu ceza şirketin Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarının kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmesini yasadışı bir şekilde zorunlu kılması üzerinden verildi. Sosyal medya devinin hizmet şartlarında reklam hedefleme verilerini toplamak için izin isteyerek, Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiği belirtiliyor. Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Meta bundan sonra kullanıcıların kişiselleştirilmiş reklamları kabul edip etmeyeceklerini seçmelerine izin vermek zorunda kalacak.

Bahsi geçen 533 milyon kişiyi etkileyen sızıntı konusunda da firmaya büyük bir ceza ödemesi çıkmıştı. 2021’in nisan ayında, Facebook üzerinden 2019 yılında sızdırılan tam 533 milyon kullanıcı verisi internette yayımlandı. İşte tam olarak bu durum nedeniyle Meta’ya İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından 265 milyon euro gibi büyük bir para cezası kesildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ceza ile beraber Meta’nın son 18 aydaki Avrupa merkezli ceza toplamı 1 milyar euro seviyesine kadar yaklaştı. Firma bundan önce tam 405 milyon euro ceza almıştı. Bu cezanın arkasında direkt olarak Instagram yer alıyordu.

Facebook ve Meta gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers