reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Starlink

SpaceX’in büyük uzaydan internet projesinde önemli gelişme

Elon Musk‘ın en önemli şirketlerinden SpaceX, biliyorsunuz tüm dünyaya uzaydan internet vermek için büyük bir proje üzerinde çalışma gösteriyor. İşte bu proje için önemli bir gelişme bulunuyor.

Advertisement

Kısaca özet geçmek gerekirse SpaceX, uzun süredir uzaya internet uyduları gönderecek bir proje geliştiriyor. Yaşadığımız gezegenin etrafını 12 bit adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, uzaydan aşağıya yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu sayede kapsama alanı sorununu ortadan kaldırmayı hedeflen firma, hatırlarsınız bu konuda ilk adımı geçtiğimiz ay içerisinde atmıştı. PAZ görevi kapsamında TinTin A & B uydularını (Deneme amaçlı) da alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkartan şirket, sürece başladı. Bugün ise bu büyük projenin Amerika Birleşik Devletleri ayağı için resmi onay çıktı. Federal İletişim Kurulu, şirketin internet uydu projesi için yeşil ışığı yaktı. Artık önünde engel kalmayan firma, tahmin edeceğiniz üzere projeyi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri‘nde hayata geçiriyor. Şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracağı belirtilen projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. Bu gelirin de Mars hedefini finanse etmek için kullanılacağı söyleniyor. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, Starlink adını verdiği proje ile büyük oynuyor. Bu proje ile daha önce internet erişimi olmayan insanlara dahi ucuza internet verilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk ve SpaceX

Başarılı geçen Falcon Heavy kalkışı unutulacak gibi durmayan SpaceX, uzayın erişebilirliğini değiştirme konusunda büyük adımlar atıyor. Bununla yetinmeyerek buraya yönelik çalışmalar da yapan firma ve Elon Musk, en büyük hedeflerini de unutmuyor. Biliyorsunuz ünlü CEO insanoğlunu kızıl gezegen Mars’a göndermek istiyor. Burada ciddi anlamda yaşam amaçlanıyor.

İlgili Video

İşte o bahsettiğimiz Falcon Heavy kalkışı