reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Iridium-8 Mission

SpaceX’ten uzaydan internet ve iletişim odağında büyük başarı [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce uzaydan internet ve iletişim odağında büyük bir başarıya imza attı. Iridium NEXT görevi sonunda tamamlandı. İşte detaylar;

SpaceX, kısa süre önce Iridium-8 Mission görevine çıktı. Kaliforniya’da bulunan Vandenberg üssünden yapılan yukarıda izleyebileceğiniz kalkışta, toplam 10 adet Iridium uydusu alçak dünya yörüngesine çıkartıldı. Şirket ile 75 uyduluk anlaşma yapan SpaceX, bu başarılı kalkış ile Iridium NEXT görevini de kesin şekilde tamamlamış oldu. Iridium, NEXT projesi ile tüm dünyaya uydundan iletişim ve internet getirmek istiyor. 75 uyduluk anlaşmayı görev adından da anlayabileceğiniz üzere 8 farklı kalkışta tamamlayan firma, gerçekten önemli bir başarı elde etmiş oldu. Bu görevde de Falcon 9 Block 5’i kullanan SpaceX, roketi Atlas Okyanusu’nda yer alan insansız gemiye dikey olarak indirmeyi de sorunsuz şekilde sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada uzaydan internet konusunda firmanın kendisi de çalışmalar yapıyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, bu sayede herkese uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. 2018 içerisinde yapılan PAZ görevi kapsamında deneme amaçlı TinTin A & B uydularını alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkartan şirket, ilk sinyallerin sorunsuz olarak alındığını belirtiyor. Starlink adı verilen bu proje için FCC onayını da alan SpaceX, bu projeyi 2019’da hızlandıracak deniyor. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, projesiyle gerçekten büyük oynuyor. Bu proje ile daha önce internet erişimi olmayan insanlara dahi ucuza internet verilmesi hedefleniyor. Burada 1 Gbps hızdan bahsediliyor.

SpaceX işten çıkarma yapıyor

Gelen bilgilere göre firma iş gücünün yüzde 10’luk kısmıyla yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Toplam 6 bin çalışanı bulunan firma, yeni projeler için ufak bir yeniden yapılanmada bulunuyor.