reklamı kapat

POPÜLER

Chevrolet Blazer EV

Chevrolet Blazer EV için SS versiyonu dahil teknik veriler açıklandı

İlk gösterimi geçtiğimiz ocak ayında yapılan Chevrolet Blazer EV, teknik özelliklerinin netleşmesiyle siparişe açıldı.

General Motors cephesinden uzun süredir beklenen elektrikli otomobil atılımı, 2022 ile birlikte çok daha iddialı isimler üzerinden gerçekleşiyor. Pickup modeli Silverado için de bu adımı atan Chevrolet içerisinde bu yılın başında Equinox EV ile birlikte ilk gösterimi yapılan Blazer EV için sipariş alımları resmi olarak başladı. Siparişin başlamasıyla birlikte modelin versiyon ve rakamsal verilerini de büyük oranda açıklığa kavuşturan marka, potansiyel alıcılar için önemli bilinmezlikleri de sona erdiriyor. Örneğine pek fazla rastlamadığımız şekilde üç farklı sürüş karakterine bağlı altyapı dinamiklerinin sunulduğu Chevrolet Blazer EV, SS versiyonuyla da elektrik gücünün performans rozetiyle buluştuğu ilk modellerden birisi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chevrolet Blazer EV için öne çıkan rakamlar

GM’in Cadillac ve Hummer gibi isimlerde yer verdiği Ultium platformu üzerine geliştirilen Blazer EV, motor kombinasyonu olarak tekli ve çift şekilde tercih edilebilecek. Aracı bu noktada ilginç kılan iste tekli motor seçeneklerinde önden veya arkadan itiş versiyonlarının da sunuluyor olması. Bu vesile ile önden çekiş, arkadan çekiş veya dört tekerlekten çekişli olarak bu otomobili satın almak mümkün olacak. Ailenin zirvesinde ise çift elektrik motorunun konumlandırıldığı SS yer alıyor. 565 PS güç ve 878 Nm tork değerlerinin sunulacağı bu versiyonda Blazer EV’nin 0’dan 100’e erişimi yaklaşık dört saniye sürecek. SS paketi için menzil değeri ise 466 kilometre olarak veriliyor. Ailenin hızlı şarj kapasitesi de günlük kullanımda oldukça işlevsel seviyede olacak. 190 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu Blazer EV, böyle bir kaynak üzerinden 10 dakikalık dolumla 125 kilometre menzil kat edebilecek seviyeye geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SS dışında daha çok menzil odağında versiyonlar da ailenin önemli parçaları olacak. Fiyat olarak daha erişilebilir olacak bu paketlerle birlikte bu taraftaki en iyi değer 510 kilometreyi buluyor. Ailenin giriş seviyesinde yer alacak olan 1LT versiyonu ise 398 kilometrelik menzil vadediyor. Sadece önden çekişli olarak alınabilen 1LT’nin bir üst kademesinde ise 2LT versiyonunun konumlandırıldığını görüyoruz. Bu versiyonda kullanıcılar isterlerse arkadan itişli olarak da Blazer EV’yi satın alabiliyor. 2LT ile gelen daha yüksek kapasiteli batarya, erişilebilecek menzili 472 kilometreye kadar çıkartıyor. Birleşik Devletler’de sipariş alımları başlayan Blazer EV ürün gamı, 1LT üzerinden 44.995 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. Ailenin en pahalı paketi olacak SS ise 65.995 dolardan sahiplerini bulacak. Blazer EV için ilk teslimatların önümüzdeki yılın yaz döneminde başlaması bekleniyor. Blazer ürün gamı doğrudan Ford Mustang Mach-E’nin rakibi olacak.