reklamı kapat

POPÜLER

Opener BlackFly

Hazırsanız uçuyoruz; karşınızda dokuz yıldır geliştirilen en yeni kişisel hava aracı: BlackFly [Video]

Büyük firmalar uçan taksiler ve otomobiller üzerinde çalışmalar yapıyor. Ancak biliyorsunuz henüz karşımızda son kullanıma yönelik somut bir örnek bulunmuyor. İşte bu noktada gelen Opener firmasının yeni gözdesi BlackFly, süreci bir adım ileriye taşıyor.

BlackFly, Opener isimli Kanada merkezli firma tarafından geliştirilmiş bir kişisel hava aracı. Tam 9 yıllık bir çalışmanın ürünü olan araç, VTOL yapısında. Yani dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen hava aracı, gücünü toplam sekiz adet elektrikli pervane motorundan alıyor. Testlerinde 20 bin kilometre kadar yol yapılan araç, Amerika sınırları içerisinde özel bir izin alınmadan kullanılabiliyor. Bünyesinde bir kişi taşıyabilen BlackFly, pilleri tam dolu olduğunda 40 km yol yapabiliyor. Maksimum 100 km/s hıza çıkabilen hava aracı, “üç boyutlu taşımacılığın” geleceği olarak nitelendiriliyor. Gövde yapısı sayesinde kum üzerine dahi indirilebilen araç, oldukça güvenli ve benzerlerine göre bütçe dostu olarak nitelendiriliyor. Oldukça hafif olan araç, istenirse balistik paraşüt sistemiyle de satın alınabiliyor. Söylendiği kadarıyla kişisel uçağın pilleri sadece 30 dakika içerisinde doldurulabiliyor. Bu fazla iyimser duruyor ancak şarj teknolojileri hızla gelişiyor. Kalktığı noktaya bir drone gibi otomatik olarak inebilen BlackFly, belirli sanal sınırlar dışına çıkılmasını önleyen bir sistemi de bünyesinde barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Opener BlackFly
Opener BlackFly
Opener BlackFly
Opener BlackFly

Opener, BlackFly ile havacılığın geleceğine oynuyor

Bu gelecekte PAV olarak geçen kişisel hava araçları yer alıyor. Birçok firmanın bu alana adım attığı bilinirken, Opener öncü isimler arasında yer alıyor gibi duruyor. Gelişmiş kişisel hava aracının satışa çıkacağı tarih ya da fiyat hakkındaysa bir bilgi bulunmuyor.