reklamı kapat

POPÜLER

Porsche

Büyük sürprize hazırlanın; Porsche’den hayallerin ötesinde proje

Son dönemde Airbus ile Uber başta olmak üzere birçok firma uçan otomobiller / taksiler üzerinde çalışma gösteriyor. Bu alanda büyük gelecek gören her alandan birçok isim taşımacılığı değiştirmek istiyor. Görünüşe bakılırsa bu konuda Porsche da çalışmalar yapıyor.

Alman otomobil devlerinden Porsche, şu sıralar daha çok tamamen elektrikli otomobili Mission E ile gündeme geliyor. Ancak şirketin satış şefi Detlev von Platen’a e göre Porsche uçan bir taksi üzerinde çalışıyor. İlk tasarım çizimlerinin yakın zamanda gösterileceği belirtilen uçan taksi, şirketin bu alanda oldukça ciddi olduğunu gösteriyor. Pilot lisansı olmadan kullanılabileceği belirtilen araç, bu nedenle gelişmiş otonom özelliklere sahip olacak gibi duruyor. Sürücüsüne ya da yolcusuna çok ufak bir kontrol şansı bırakacağı da belirtilen geleceğin taksisi, gerçekten büyük bir sürpriz oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Porsche uçan taksi”

Bu gerçekten ilginç haberin ya da uçan aracın henüz başka bir detayı bulunmuyor. Bu gelişme Alman otomobil dünyası için de bir ilki oluşturmuyor. Mercedes’in üst şirketi Daimler’in Volocopter drone’a yatırım yaptığı biliniyor. Ayrıca Volkswagen’in de bu alanda bazı yatırımlarda bulunduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani sektör uçan taksi fikirini oldukça benimsemiş görünüyor. Bu konuda gerçek kullanımların ise 10 yıldan önce başlaması çok kolay durmuyor.