reklamı kapat

POPÜLER

foldscope

Düşük maliyetli kağıt mikroskop: Foldscope [Video]

Son zamanlarda pek çok firmanın dünyanın az gelişmiş bölgelerine düşük maliyetli ancak fayda oranı çok yüksek teknolojiler götürmek üzere çeşitli çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu bağlamda örneğin Google’ın Loon projesine ve portatif laboratuvar LABONFOIL‘e yer vermiştik. Şimdi de Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı maliyeti bir doların altında olan ve malzeme olarak çoğunlukla kağıt kullanan bir mikroskop üretti: Foldscope.

Gelişmekte olan ülkelerde tanı ve tedavi sürecini yavaşlatan en önemli faktörlerden birinin hantal ve pahalı mikroskoplar olduğunu fark eden araştırmacılar, hafif, kullanımı kolay ve düşük maliyetle üretilebilecek bir mikroskop tasarlamaya karar vermiş. Görünüşe bakılırsa bu amaçlarına da ulaşmışlar.
foldscope
Yayınladıkları raporda araştırmacılar Foldscope’un kullanılan lense göre 2 bin kat büyütme yapabildiğini belirtiyorlar. Tüm bileşenleri tek bir mukavva parçası üzerinde bulunan mikroskobun kullanma talimatları da yine bu mukavva üzerinde yazıyor. Darbe ve ıslanmaya karşı dayanıklı olan Foldscope cebe sığacak kadar küçük. Üstelik cihazın elektriğe ihtiyaç duyan tek kısmı olan LED, minik ve ucuz bir pille 50 saatten fazla çalışabiliyor. En güzel haberse Foldscope’un üretim maliyetinin sadece 0,58 ila 0,97 dolar arasında olması.

Aşağıda araştırmacılardan Manu Prakash’ın Foldscope’un çalışma şeklini gösterdiği TED konuşmasını izleyebilirsiniz.

VİDEO
)