reklamı kapat

POPÜLER

robot-el

Taş, kağıt, makas oynayabileceğiniz robot el [Video]

Robot teknolojisi iyice ilerledi. Düşünce kontrolüyle hareket edebilen robot el, taş-kağıt-makas oyununu oynayabiliyor.

Japonya’daki araştırmacılar uzuvları eksik doğanlar için ya da sonradan kaybedenler için 3 boyutlu yazıcı yardımıyla oldukça fonksiyonel ve zihin ile kontrolü rahatlıkla sağlanan robotik el ürettiler. Çalışma yakın zaman önce makale olarak yayınladı. Hiroşima Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu protez robot elin maliyetinin çok düşük olduğunu belirtiyor ve herkesin rahatlıkla kullanabileceğini düşünüyor. Profesör Toshio Tsuji, uzuvlarını bir şekilde kaybetmiş ya da kullanamayan insanlar için devrim niteliğinde ve düşük maliyetli bir protez ortaya çıkarttıklarını söylüyor. İnsan elinde bulunan bazı kaslar ve kemiklerden ilham alınarak hazırlanan bu cihazın çalışma prensibinde kas kasılmaları tarafından üretilen elektromiyogram (EMG) bulunuyor.

Araştırmacılar tarafından insanların kontrol ve kas kabiliyetleri baz alınarak geliştirilen bu el, EMG sinyallerini çözmek için makine öğrenmesini kullanıyor. Bu EMG sinyalleri, cihazda bulunan elektrotlar kullanılarak kullanıcının derisinde toplanıyor. Böylelikle, işlem bir elektrokardiyogramın kalp atış hızını ölçmesiyle benzer bir mekaniğe dayanıyor. Sinyaller daha sonra hızlı bir şekilde makinenin öğrenme teknolojisini kullanarak el hangi hareketi yapıyorsa bilgisayara göndermesini sağlıyor. Sonraysa elde yer alan mekanik sisteme gerekli sinyaller gönderiliyor ve robotik el hareket ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Robot el”in geleceği var ancak destek bekliyor

Araştırmacılar tam bekledikleri gibi olumlu sonuçlar ile karşılaşarak, bu robot el ile neler yapabileceklerini denediler. En basit el hareketlerini içeren taş, kağıt, makas oyununu seçen ekip, robot kolun bu oyunu rahatlıkla oynayabildiğini gördü. Bunun gibi, bazı kavrama ve sıkma hareketlerini de deneyen araştırmacılar, elin plastik şişe tutma gibi basit kavrama hareketlerinde de başarılı olduğunu gördü. Bunun yanında birisiyle el sıkışmak gibi reflekslerde de olumlu sonuçlara ulaşıldı. Pratik hale gelmesi için hala araştırmaların yapılması gerekiyor ancak, fonksiyonelleşmiş robot ellerin geleceği için oldukça önemli bir adım olarak tanımlanıyor. Ancak her şeyin yanında bu proje için finansal desteğe de ihtiyaç duyuluyor. Ekip şu anda projeyi daha da geliştirmek istiyor, bunun için de ticari bir ortak arıyor.