reklamı kapat

POPÜLER

motor

Robot yapımında kullanabilecek yürüyen motor! [Video]

MIT araştırmacıları küçük robotların üretiminde ya da dar alanlarda kullanılması için minik hareket edebilen bir motor ürettiler.

Robot üretilmesinde kolaylık sağlaması amacıyla MIT’deki araştırmacılar dar alanlara kolay manevralarla girebilen hızlı ve minik bir motor üretti. Üretilen bu motorun robotların üretiminde yalnızca kolaylık sağlamayacak aynı zamanda üretim maliyetlerini de önemli ölçüde düşüreceği tahmin ediliyor. Bu ürün sert ve esnek bileşenler, elektromanyetik bir bobin ve bir mıknatıs dahil olmak üzere yalnızca beş modüler parçadan oluşuyor. Motor karmaşık taramalar yapmadan ya da uzun işlemler yapılmasına gerek kalmadan, monte etme ya da demonte etme gibi işlemleri kısa sürede yapabiliyor. Minik olarak tasarlanan bu motorun aynı zamanda çok güçlü ve dayanaklı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kendi boyutu ve ağırlının 7 katı kadar güce dayanıklı olan motora yeni parçalar eklendiğinde daha fonksiyonel hale getirilebiliyor. Aslen küçük alanlara girmesi için tasarlanan bu motora isteğe göre yeni fonksiyonlar eklenebiliyor. Bu sayede farklı projelerde tek bir motor kullanılabiliyor.

MIT bu “fonksiyonel motor”u yaygınlaştırabilir

Bu yalnızca bir adım olsa da MIT bu motorun geleceği olduğunu düşünüyor. Her zaman yeni üretim robotları tasarlamaya gerek kalmadan, özel görevler verilmiş motorların robotların yapımında kullanılması sağlanabilir. Dar alanlarda çalışabilen daha küçük robotlar da görebilirsiniz. Her iki şekilde de bu minik motorların pahalı niş makinelerden nispeten yaygın bir şeye geçmesine yardımcı olabilir.