reklamı kapat

POPÜLER

calisma

Çalışmaya başlamadan önce egzersiz performansı artırıyor mu?

Çalışma performansını etkileyen birçok değişkeni inceleyen bilim insanları yaptıkları yeni araştırmalar neticesinde farklı sonuçlara ulaştılar.

Yıllardır fiziksel aktivitelerin beyin sağlığı açısından olumlu etkilerinden bahsediliyor. Bilim insanları da yıllardır çalışmadan önce yapılan egzersizlerin çalışma performansını nasıl etkilediğini araştırıyor. Bunun yanında yeni bir çalışmaya imza atan Oregon Health & Science Üniversitesi, sadece bir egzersiz seansı gerçekleştirildiğinde bile beynin önemli bir bölgesi olan hipokampusta sinaptik üzerinde değişimler yaşandığı sonucuna ulaştı. Hipokampus’un beynin hafıza ve akıl yürütme süreçlerinde önemli rol oynayan bölge olduğu biliniyor ve bunun yanında sinirlerin birbiriyle iletişimini sağlayan sinapslar da hipokampusun nöral iletişimini sağlıyor. Beynimizde gerçekleşen aktivitelerin hipokampustaki sinaptik değişimleri performansımıza da yansıyor. Araştırma ekibinde yer alan Gary Westbrook, bundan önceki araştırmaların daha önce fiziksel aktivitelerin kalp ve beden sağlığı üzerine odaklandığını söylerken, bu çalışma ile beyinde gerçekleşen hareketlere etkisine odaklandıklarını aktardı. Çalışmaların öncesinde egzersiz yapmaya odaklanmak performansı önemli ölçüde etkiliyor olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Egzersiz yapmak çalışma performansını etkiliyor

Çalışmanın amacı ise tek bir egzersiz periyodu ile beyinde hangi nöral değişikler yaşanacağıydı. Fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışmaya göre, öncesinde egzersiz yaptırılan farelerin beyin hareketlerinde olumlu değişimler yaşandı. Tek bir egzersiz ile ulaşılan sonuç oldukça ilginçti. Farelere iki saatlik bir tekerlek egzersiz seansı uygulandı. Bunun sonucunda farelerde tek bir egzersizin önemli aktiviteleri ortaya çıkardığı görüldü.

Zira egzersizden bir saat sonra, fareler hafızaya ve öğrenmeye bağlı bir beyin alanı olan hipokampüste gelişmiş sinaptik değişimler sergiledi. Farelerin beyin faaliyetlerinde gözlenen bu gelişim, egzersiz sonrasında ortaya çıktı. Sonrasında yapılan araştırmalar sonucunda ise “Mtss1L” adlı bir genin hareketlerine ulaşıldı. Bu insanlarda bir protein olarak görev alırken, beyindeki sinaptik değişimlerin de aktörü olduğu düşünülüyor. Yani bu çalışmaya göre, çalışmaya başlamadan önce yapılan egzersiz ile performans ve verimliliğinizi kontrol edebilir, artırabilirsiniz.

Yeni çalışmalar hedefleniyor

Bunun yanında çalışmanın aslında bize sunduğu kısa egzersizlerin yeni sinaptik bağlantıları artırdığı ve bu sayede sizi çalışmaya hazırladığı yönünde. Bu çalışmalar henüz fareler için ulaşılan verileri işaret etse de insanlarda da yakın zamanda araştırmalar yapılacak. Araştırmanın bir sonraki adımında ise “Mtss1L”geninin insanda egzersizin direkt olarak öğrenme ile bağlantısının olup olmadığının incelenmesi hedefleniyor.

İlginizi çekebilir

Çok nadir fotoğraflanan muhteşem battaniye ahtapotu