reklamı kapat

POPÜLER

Kanser teşhisi koyan akıllı portatif laboratuvar: LABONFOIL


Eskiden bilimkurgu filmlerindeki teknolojiler hep çok uzaklarda, ancak çocuklarımızın torunlarının görebileceği ilerlemeler gibi gelirdi. Uçan kaykaylara bir türlü kavuşamasak da başka filmlerdeki teknolojileri gerçek hayatta da görür olduk. Hatırlarsanız Casino Royale’de içkisine zehir karıştırılan Bond, yanında gezdirdiği tanı kitiyle kendine teşhis koymakla kalmıyor, durumdan Londra’daki karargahı da haberdar ediyordu. Şimdi Avrupalı araştırmacılar filmde görülene çok benzer akıllı bir tanılama sistemi geliştirdi.

labonfoil-1
Akıllı kart ve cilde yapıştırılan bantların takıldığı portatif bir okuyucuyla çalışan bu sistemle test sonuçları kablosuz bağlantı üzerinden doğrudan uzaktaki bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefona gönderilebiliyor. Bu portatif laboratuvar kokain kullanımını saptayabildiği gibi, bağırsak kanseri tanısı koyabiliyor, besinlerdeki bakterileri tespit ediyor ve çevre kirlilik analizi yapabiliyor. Ayrıca bu teknolojinin başka pek çok uygulama için kullanılabileceği öngörülüyor.
labonfoil-2
8 ülkedeki 13 ortağın geliştirdiği LABONFOIL basit, duyarlı, hızlı ve çok düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanmış. Sistemin şu anki sürümü üç akıllı kart ve belirli maddelere tepki verecek şekilde üretilmiş cilde yapıştırılan bir bantla çalışıyor.

Geliştiricilerin açıklamasına göre yapılan kapsamlı testlerle sistemin dayanıklılığı ve güvenilirliği kanıtlanmış. LABONFOIL’in çok yakında İspanya, İrlanda ve Danimarka’da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

YORUMLAR