reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID 4

ID.4 ve diğer elektrikliler geliyor; Volkswagen fabrika dönüşüm planını detaylandırdı

Almanya’daki Emden tesisi başta olmak üzere pek çok üretim bandında elektrik dönüşümü içerisinde olan Volkswagen, önümüzdeki 2 yılda vitesi iyice artıracak.

ID.3 ile birlikte elektrikli otomobil dönüşümünü resmen başlayan Volkswagen cephesinde bu dönüşümün dört koldan gerçekleştiğini de biliyoruz. Ürün gamında sunduğu tüm modellerde artık hibrit desteği sunma stratejisini yürüten markanın, en önemli tesisleri de tamamen elektrikli araç üretimi için yeniden şekilleniyor. Şu anda Passat ve Arteon’un üretiminin gerçekleştirildiği Almanya’daki Emden tesisinin gelecekteki rolünü tamamen elektriğe odaklayan marka, bu tesisinin dönüşümünü geçtiğimiz süreçte başlatmıştı. Yapılan planlama gereği ilk elektrikli otomobiller 2022’den itibaren üretim hattında yerini alacak. Planlama içerisindeki öncü birliklerden olan Volkswagen ID.4 de, Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan tesiste üretime girecek. 2022 yılı itibarıyla da diğer tüm elektrikli modelleri bu alan içerisinde karşımızda göreceğiz.

Volkswagen I.D. Buzz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen 1 milyar euronun üzerinde elektrik yatırımı yapıyor

Halihazırda 8.000 işçinin çalıştığı Emden tesisi, kapasitesi ve konumu gereği markanın planlarının merkezinde yer alıyor. Elektrik dönüşümünün son aşamasına gelindiğinde eğer her şey planlandığı gibi giderse, yılda 300.000 adede kadar elektrikli araç üretimi bu tesis için mümkün olacak. Bunu mümkün kılmak için, tesis sadece EV’lerin monte edileceği yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alana sahip yeni bir bölümü planlandı. Yapılan planlama kapsamında tesinin boyahane bölümü de modernize ediliyor. 6.000 metrekarelik alana sahip yeni bir bölüm de inşa edilecek. Tüm süreç bittiğinde de şirket fabrikanın dönüşümü için yaklaşık 1 milyar euroluk yatırım yapacak. Volkswagen, e-mobilitede dünya pazar lideri olmayı hedefliyor ve markaların hedefi 2025 yılına kadar 20’den fazla tamamen elektrikli model lansmanını hayata geçirmek.

İlgili Video

Yeni Mercedes GLB