reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID Aero

Volkswagen ID Aero sahnede; işte Passat’ın elektrik geleceği

Markasının küresel çaplı ilk tam elektrikli sedan otomobili olacak Volkswagen ID Aero, verimlilik odağındaki detaylarıyla dikkat çekecek.

Volkswagen’in “ID” alt markası altında şekillenmeye devam eden elektrikli otomobil ürün gamı, bugün çok önemli bir üyeye daha kavuşuyor. Son olarak ID Buzz ile klasik VAN genlerinin hayata döndürüldüğü ailenin ilk seri üretim sedan modeli nihayet karşımızda. Üretimine veda aşamaları devam eden Passat’ın elektrik geleceğindeki yerini doldurması beklenen Volkswagen ID Aero, markasının ürettiği ilk elektrikli sedan olarak tarihe geçecek. Seri üretime geçmeden önce prototip olarak dakikalar önce duyurusu gerçekleştirilen otomobil, Avrupa’nın yanında Çin’de de üretilip satışa sunulacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse ID Aero’nun üretimi her iki pazar için de 2023 yılı içerisinde başlayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID Aero için paylaşılan ilk detaylar

Avrupa pazarında satışa sunulacak örnekleri Almanya’daki Emden tesislerinde üretim bandına taşınacak olan ID Aero, BMW i4 için de doğrudan rakip olarak işaret ediliyor. Arka tarafa doğru çizilen çizgileriyle bir fastback karakteri yansıtan otomobilin 0,23 cd olarak açıklanan sürtünme katsayısının, dünya rekorunun 0,20 cd olduğunu düşündüğümüzde hiç fena olmadığını belirmek gerekiyor. Aracın tasarım sürecinin şekillenme aşamalarında, tamponlar ve gövdenin yanında 22 inçlik dev jantların bile verimliliğe hizmet etmek üzere konumlandırıldığını da anlamak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik kokpit ve rakamsal veri gibi hayati diğer detaylar ise resmi kaynaklar tarafından paylaşılmış değil. Buna karşın Volkswagen cephesinin ID Aero’da en yüksek kapasiteli batarya paketine yer vermesini bekliyoruz. Bu da yüzdenin tamamen dolu olduğu senaryoda 620 kilometreyi bulan bir menzilden konuşabileceğimiz bir senaryo anlamına geliyor. Yaklaşık beş metrelik uzunluk değeriyle dikkat çeken ID Aero, halihazırda 4.767 milimetre uzunluğa sahip olan Passat’tan hissedilir derecede uzun olacak. Seri üretime taşındığında “ID 6” adını alması kuvvetle muhtemel olan otomobilin 2025 yılına kadar station wagon versiyonu da masadaki olasılıklar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR