reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Passat

Gelecek nesil Volkswagen Passat için devrim vakti; elektrikli versiyon geliyor

2022 yılında üretim bandına çıkarılması planlanan yeni jenerasyon Volkswagen Passat, uzun süredir beklenen radikal değişimleri beraberinde getirecek.

Volkswagen Passat, 70’lerin ilk dönemleri içerisinde başlayan macerasına bakıldığında bugün dünya otomobil tarihinin en başarılı isimleri arasında. Özellikle içerisinde bulunduğu büyük sedan sınıf göz önüne alındığında bu başarının ne denli ayrı bir noktada olduğunu söylemeden geçemiyoruz. Halihazırda Türkiye de dahil olmak üzere küresel pazarda sunulan sekizinci jenerasyona baktığımızda, 2015 yılından beri makyajlarla varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Önümüzdeki 2 yıllık süreç ise, kullanıcıların gözde sedanlarından Passat için yeni bir devrime sahne olacak. Autocar tarafından marka içerisinde alınan bilgiler doğrultusunda gündeme taşınan detaylarda, dokuzuncu nesil ile birlikte tamamen elektrikli versiyonun da aileye dahil edileceğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil Volkswagen Passat üretimi de yeni bir noktaya taşınıyor

Aslında bu durum pek çok kişi için sürpriz değil. Marka içerisinde elektrik gücünün temsilcisi olarak oluşturulan ID. rozeti üzerinden Passat niteliklerinde Vizzion modelinin pazara sunulması bekleniyor. 2022-2023 aralığında Avrupa pazarına sunulması beklenen yeni Passat için de, bu model ile temel nitelik farkları oluşturacak bir çizginin belirleneceği netlemiş durumda. Yeni bir platform üzerine geliştirilecek olan model elektrik mimarisini Skoda Superb ile paylaşacak. Passat kararı, Volkswagen’in orta iki farklı altyapı versiyonunu sunma stratejisini de sona erdirecek. Şu anda aracın Avrupa sürümleri MQB platformu üzerine geliştirilirken, Amerika ve Çin’de ise 2005 yılında tanıtılan eski PQ46 platformunu temel almaya devam ediyor. Açıklanan yeni kararla birlikte, 2023’ten itibaren, tüm Passat’lar bugünün modeli tarafından kullanılan ve hem önden hem de dört tekerlekten çekişi destekleyen MQB platformunun güncellenmiş bir sürümü ile gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni platforma çok sayıda versiyon da kullanıcıları bekliyor olacak. Mild-hybrid, şarj edilebilir hibrit, benzinli ve dizel gibi parçaları tam elektrik gücünün yanına yazabiliyoruz. B9 ile birlikte Passat’ın tasarımında da radikal değişimler bizleri bekliyor. Özellikle Arteon‘da alınan olumlu geri dönüşler, Passat’ın dinamiklerinin de bu temeller üzerine kurulmasına vesile olabilir. Buna ek olarak Autocar’ın Volkswagen cephesinden aldığı detaylara göre, markanın geleneksel sedan tasarımıyla devam edip etmeyeceği bile henüz belli değil. Buradaki alternatif ise Superb’in liftback tasarımı. Ayrıca, artırılmış sürüş yüksekliğiyle fark yaratan Passat Alltrack’in bir devamı da planlanıyor. Burada kesin olan şey ise tasarımın kullanışlılıkla bir arada perçinleneceği. Passat’ın Volkswagen’in Almanya’daki Emden fabrikasında 36 yıldan uzun bir süredir devam eden üretim süreci de yeni bir yere taşınacak.

İlgili video

Yeni Volkswagen Passat ve tüm yenilikleri