reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Passat

Yeni nesil Volkswagen Passat için önemli iddia; sedan gövde tipi sonlandırılıyor

2023 yılında pazara sunulmasını beklediğimiz yeni Volkswagen Passat, B9 jenerasyonuyla birlikte gövde tipi üzerinden önemli bir değişim eşiğinde olabilir.

Emisyon skandalı sonrasında radikal adımlar üzerinden toparlanma ve yeni bir oluşum sürecine giren Volkswagen’in odak noktası elektrik. Kendi içerisinde ID. alt markasıyla yürüttüğü bu dönüşümde kısa sürede iddialı bir ürün gamı yaratmak isteyen markanın şimdiden küresel bazda pay kapmaya başladığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Kullanıcıların da her geçen gün eğilim gösterdiği elektrikli modeller, marka içerisindeki geleneksel isimlerin geleceğinin de sorgulanmasına vesile oldu. 84 yıllık Volkswagen tarihinde 50 yıla yaklaşan bir geçmişi bulanan Golf ile başlayan bu sorgulamalar, D segmentinin lideri Passat için de artık ciddi ciddi masada.

Volkswagen ID. 6 Vizzion
e-Golf’ün üretimini sonlandırarak, Golf’ün gelecekteki ürün gamında olmayacağının sinyallerini veren Volkswagen’in, Passat’ın yeni nesline onay verip vermeyeceği konusu da uzun süre gündemdeydi. Yapılan çalışmaların ardından B9 koduyla gelecek yeni jenerasyonun 2023 itibarıyla asfalta indirilmesiyle ilgili net bir karar alındı. Buradaki en merak edilen nokta ise B9 ile birlikte 48 yıllık Passat tarihinde ne gibi radikal değişimin olacağı yönünde. ID. Vizzion konseptinin gelecekte Passat’ın yerini alacağının netleşmesiyle birlikte, Passat’ın geleneksel motor seçenekleriyle yola devam edeceği de dolaylı yoldan netleşmiş oldu. Kaputun altında barınmayacak olan bu devrimsel beklentileri göreceğimiz yer ise gövde üzerinde olacak gibi.

Yeni Volkswagen Passat ile Sedan yerine Estate veya kullanışlı bir HB dönüşümü olabilir

AutoExpress tarafından gündeme getirilen detaylarda, Volkswagen içerisinde Passat’ın geleneksel karakterini yeni bir deneyimle bir araya getirmek için çalışıldığına yer veriliyor. Eğer iddialar gerçeğe dönüşürse, Sedan gövde tipinin yerini geniş aks mesafesiyle sedanı aratmayacak deneyim sunabilecek bir HB alabilir. Madalyonun diğer tarafında ise Passat’ın sadece Station Wagon gövde tipiyle sunulabileceği de dikkat çekiyor ki bu da ticari araçlara meydan okuyabilecek bir bagaj ve saklama alanı özgürlüğü demek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Passat B9’un geleneksel kalacak olan tek tarafının kaputun altındaki motor seçenekleri olacağı da genel bir kanaat konumunda. GTE seçeneğiyle hibrit opsiyonun da listede kendisine yer bulduğu ürün gamında büyük bir değişiklik olmaz ise 2.0 litrelik dizel motoru da görmeye devam edeceğiz. Üretimi Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olan Passat B9, kuzeni Superb ile aynı banttan inmeye devam edecek. Passat’ın elektrikli versiyonu olması beklenen ID. Vizzion için de 2023 yılının açıklanmış olması, önümüzdeki birkaç yılda bizi hareketli günlerin beklediğini gösteriyor. Bu zamana kadar Sedan gövde tipiyle kendi kitlesini yaratan Passat’ın böyle bir dönüşümde kullanıcı tarafından nasıl tepki alacağı da merak konusu.

İlgili video

Yeni Volkswagen Golf GTI iddialı yeniliklerle geliyor