reklamı kapat

POPÜLER

Yeni model öncesi önemli rakamlar; Volkswagen Passat rekora koşuyor

Üretim adetleri bazında önümüzdeki yık itibarıyla bir ilke imza atacak olan Volkswagen Passat, 45 yıllık macerasında bir kilometre taşını daha geride bırakacak.

Markasının 1937 yılında başlayan uzun soluklu macerasına 1973 yılında katılan Volkswagen Passat, geçen sürede dünyadaki en önemli otomobil modellerinden biri haline geldi. Şirketin Beetle (21.5 milyon) ve Golf (35 milyon) ile elde ettiği başarılı satış rakamları listesinde kısa süre içerisinde kendisine yer açan bu önemli isim, günümüz itibarıyla sınıfının referans modeli olarak gösteriliyor. Açıklanan son rakamlara göre toplamda 29 milyona ulaşan üretim adediyle en başarılı üç Volkswagen modeli arasında yer aldığını gördüğümüz modeliyle ilgili güzel detaylar paylaşan Volkswagen, yeni jenerasyon öncesinde dikkatleri üzerine çekme konusunda çok fazla zorlanmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sınıfında ilk olacak

Günümüzde her kıtada satışı gerçekleştirilen Passat, 45 yılı geride bıraktığı bu macera, bugüne kadar sekiz farklı nesilde kullanıcıların karşısına çıktı. Aracının evriminde yeni bir başarıya daha yaklaştığını açıklayan Volkswagen, 2019 yılı itibarıyla Passat’ın kendi segmentinde 30 milyon satış adedini aşan ilk model olacağının altını çizmekte. Aracın ilk jenerasyonuna baktığımızda iki veya dört kapılı bir hatchback sedan olarak, büyük bagaj kapağıyla önceki bütün Volkswagen modellerinden daha farklı bir tasarımda satışa sunulduğunu görebiliyoruz. 4.190 milimetre uzunluğuyla, bugünkü T-Roc’tan biraz daha kısa olan ilk Passat modeli 1974 yılında Passat Variant’ın lansmanının yapılmasıyla iç hacim konusunda daha da iddialı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son nesliyle uzunluğu 4.887 milimetreye ulaşan ve sahip olduğu üst sınıf özellikleri, yüksek kaliteli malzemeleri ile Passat, aynı zamanda markasının mühendislik konusunda ilerlemesinde de ayna rolünü üstlendi. Bütün öncü teknolojik gelişmeler – ABS fren sisteminden modern, akıllı sürüş destek sistemlerine kadar– geçtiğimiz yıllarda Passat modellerinde yerini aldı. Hem aile, hem profesyonel hayatın ihtiyaçlarını karşılayan model yer aldığı segmentin en başarılı otomobili haline geldi. Passat, bugün Sedan ve Variant olmak üzere iki farklı gövde tipi ve dizel / benzinli geniş motor ve donanım seçenekleriyle satışa sunuluyor.

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Cross