reklamı kapat

POPÜLER

2020 Mercedes GLB

7 kişilik yolcu kapasitesi ve karakteristik tasarımıyla 2020 Mercedes GLB [Video]

Ürün gamının en yeni üyelerinden birisi olan 2020 Mercedes GLB, kompakt SUV sınıfında ortaya koyacağı niteliklerle fark yaratacak gibi.

Kısa süre önce CEO değişikliğine giden Mercedes cephesinde 2019 yılının ilk yarısı oldukça hareketli şekilde ilerliyor. CLA ve GLE gibi önemli isimleri farklı versiyonlar üzerinden asfalta indiren marka, ilk elektrikli modeli EQC’yi de yine bu zaman zarfı içerisinde üretim bandına çıkarttı. Bundan sonraki günler için de artan bir tempo ile devamlılığı sağlanacak olan bu zenginler içerisinde bizce en hatırlanabilirlerinden bir tanesi GLB projesi olacak. Mayıs ayı itibarıyla bir konsept olarak tanıtılmasının ardından büyük sükse yapan modelinde modern ve klasik hatları bir araya getiren Mercedes, yeni soluk getirme konusunda da dersine ne derece iyi çalıştığını gösterdi. Aradan geçen yaklaşık 2 aylık zamanın ardındansa 2020 Mercedes GLB projesi üretime hazır bir şekilde karşımızda duruyor. Kimileri için “Bebek G-Serisi” olarak nitelendirilen modelin tasarım hatlarındaki karakteri onu yolda kolaylıkla ayırt etmemize olanak tanıyacak. GLA ile GLC arasında yer alan GLB’nin opsiyonel olarak 7 kişilik olarak da satın alınabilecek olması da kullanıcı deneyimindeki en temel farklardan birisini oluşturacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Mercedes GLB kokpitinden detaylar

Her ne kadar 7 kişilik bir SUV olarak satın alınabilecek olsa da, bu durum GLB’nin Mercedes tarafından kompakt sınıfta değerlendirilmesini değiştirmiyor. Bu özelliği sayesinde bir ilk olarak da nitelendirebileceğimiz modelin 2.829 milimetrelik aks mesafesiyle birlikte içerideki oluşumun hatları da değişmeye başlıyor. Arka bölüme eklenen iki koltukla yolcu sayısını maksimuma çıkartan Mercedes’in bu koltuklarla birlikte hava yastığı, bardaklık ve USB çıkış noktalarını da es geçmemiş olması fazlasıyla önemli bir nokta. Bu koltukların yer almadığı 5 kişilik konfügrasyonda ise 1.700 litrenin biraz daha üzerinde bagaj hacminin vadediliyor olması da şüphesiz kullanıcılar açısından fark hissetirecek. Kokpitle ilgili genel yapıya baktığımızda ise giriş seviyesi olan A-Serisi’nden başlayan özelliklerinin birebir şekilde yansıtıldığını görebiliriz. Giriş seviyesinde 7 inç olarak gelen dijital ekranlar üst paketlerde 10,25 inçe kadar yükselirken, ambiyans aydınlatmasının desteğini de yine belirtmeden geçmek olmaz. Baş üstü ekranı, premium ses sistemi, park asistanı, kör nokta uyarısı, şerit takip asistanı ve daha bir çok elektronik sürücü destek sistemlerini de yine oyunun içerisinde göreceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik iki versiyon

2020 Mercedes GLB’nin sürüş konusundaki temel elemanlarının başında opsiyonel olarak 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi geliyor. Kullanıcılar özelliği araçlarına ekletmeleriyle birlikte arazi paketi olarak nitelendirebileceğimiz özel sürüş modlarına da sahip olmuş olacak. Güç dağılımını 50/50 gibi dengeli şekilde verebilme yeteneğine sahip olan bu altyapıda, ekonomi modunda yüzde 80 önde, spor modda ise yüzde 70 önde gibi iletimin söz konusu olduğunu görebiliyoruz. Bu iletilecek parametrelerdense 2.0 litrelik turbo dört silindir makine sorumlu. Yaklaşık 220 beygir güç ve 350 Nm tork üreten motorla birlike GLB’nin 0’dan 100’e hızlanması 6,9 saniye gibi gayet tatminkar bir sürede gerçekleşiyor. İlk adımda GLB 250 ve GLB 250 4MATIC olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak olan modelin önümüzdeki süreçte hangi parçalarla zenginleştirileceğini hep beraber göreceğiz.