reklamı kapat

POPÜLER

Chernobyl sonrası Çernobil e Instagram turisti akını

Chernobyl dizisi sonrası bölgeye “Instagram turisti” akını

HBO’nun mini serisi Chernobyl, Çernobil Nükleer Santrali’ndeki felaketi yeniden gündeme getirirken, “Instagram turistlerini” de uyandırmış gibi görünüyor.

Çernobil Nükleer Santral patlaması ve beraberinde gelen felaketi konu alan HBO mini dizisi Chernobyl, finali çoktan gerçekleştirdi. Ancak dizinin etkisi kolay kolay geçmeyecek gibi. Geçmişte Çernobil’in günümüzdeki haliyle ilgili bir yazı kaleme almış ve bölgenin turistlerin ziyaretine açık olduğundan bahsetmiştik. Diziyle beraber bölgenin turizmi ise hiç olmadığı kadar canlanmış gibi görünüyor. Ancak bu kez ortada tartışmalı bir konu da var. Instagram turistlerinin ziyareti sıklaştırdığı bölgede, devasa trajedi önünde çekilmiş profesyonel ışıklı “fenomen” fotoğrafları yaşanan olayların ciddiyetini azaltıyor. 1986’da yaşanan felaketin ardından ölen ve etkilenen yüz binlerin yanı sıra tüm eşyalarını ve yaşamlarını geride bırakan insanların yaşanmışlıkları içinde çekilmiş fotoğraflar kaş kaldırıyor. Söz konusu bölgede yapılan çekimlerin “olayın trajedisini saygılı bir şekilde aktarmak” yerine beğeni ve etkileşim aracı olarak kullanılabileceği de tartışmaların odağında. Bu tartışmaları başlatan fotoğraflardan biri ise nz.nik isimli kullanıcıya ait. Kullanıcının paylaştığı fotoğraf tam olarak bölgede yaşanan trajedinin etkileşim için kullanılması problemini özetliyor. Bir diğer tartışılan hesap ise jeliabaessler‘inkisi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chernobyl dizisinin senaristinden uyarı

Dizinin senaristi Craig Mazin de söz konusu fotoğrafları gördükten sonra küçük bir hatırlatma ve uyarı yapmadan geçmiyor. Mazin’in Twitter hesabı üzerinden paylaştığı hatırlatma ise şu şekilde: “#ChernobylHBO’nun patlama bölgesindeki turizme katkıda bulunması harika. Ama evet, paylaşılan fotoğrafları gördüm. Eğer orayı ziyaret ederseniz, lütfen orada çok büyük bir felaketin gerçekleştiğini unutmayın. Tüm mağdur ve feda edilmiş kişilere saygılı olacak şekilde davranın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bölge turistlere 90’lardan bu yana açık. Ancak son 5-10 yıldır bölgeye olan ilgi artmış drumda. Bazı Instagram “fenomenlerinin” bu denli ilgisi ise diziyi takiben başlamış gibi görünüyor. Yoksa YouTube üzerinde yapılacak basit bir aramayla bölgede çekim yapmış pek çok YouTuber’ın içeriğine ulaşmak mümkün. Bu denli bir felaketin ardından bölgedeki çekimlerin yaşanan felaketin trajedisi göz ardı edilerek yapılmaması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Dizinin fragmanı