reklamı kapat

POPÜLER

Çernobil felaketini konu alan Chernobyl 5. bölüm yayın tarihi

Final vakti geldi; Chernobyl 5. bölüm tarihi

Televizyonun en beğenilen dizileri arasına giren Chernobyl 5. bölüm ile vedaya hazırlanıyor. Çernobil felaketini konu alan dizi için final vakti.

Son zamanların en popüler televizyon dizileri arasına adını yazdıran Chernobyl, 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasının perde arkasını gösteriyor. HBO’nun popüler yapımları arasında yer alan dizi, izleyici gözünde ise Breaking Bad ve Game of Thrones dizilerini geride bırakarak IMDb listesinde birinci sıraya oturmuş durumda. Ancak ne yazık ki bu HBO’nun “mini dizi” olarak adlandırdığı serilerden. Patlama anından sonra gelişen olayları konu alan dizi 5 bölüm olarak tasarlanmış bir yapım. Dördüncü bölümü 27 Mayıs’ı 28 Mayıs’ı bağlayan gece Türkiye saati ile 04:00’da yayınlayan dizi, final için geri sayımı da başlatmış oldu haliyle.

Chernobyl 5. bölüm ne zaman?

Dizinin 5. bölümü 3 Haziran’ı 4 Haziran’a bağlayan gece Türkiye saati ile sabaha karşı 04:00‘da HBO’da yayınlanacak. Türkiye’de dizinin yayın hakları ise Digiturk‘te bulunuyor. 4 Haziran Salı günü akşam 22:00’da beIN Series Drama kanalında yayına alınan dizi aynı zamanda 4 Haziran’da beIN Connect uygulamasından da izlenebilir olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Finale yaklaşırken daha önce diziyi izleme fırsatı yakalayamayanlar için olayları kısaca özetleyelim. 26 Nisan’da Ukrayna ve Belarus sınırındaki Pripyat’ta yer alan Çernobil nükleer santralinde bir patlama gerçekleşti. Patlama sonrası özellikle Sovyet Birliği büyük bir trajediye sürüklenirken, patlamanın etkileri ise Avrupa’ya kadar yayıldı. Pek çok insanın nükleer facianın yarattığı hasarı en aza indirme adına öne atıldığı bu felaket, binlerce insanın ölümüne sebep oldu. 1986’da gerçekleşen bu trajik kazada alınan kararlardan, yapılan müdahalelere kadar, gerçek haber görüntüleri de kullanarak hazırlanan mini seri, olayın görünmeyenlerini ekrana taşıyor.

Dizi finaliyle beraber 1986 Nisan’ında gerçekleşen bu hazin olayın takibinde gelişenler de anlatılmış olacak. Oyuncuları, sinematografisi ve senaryosu ile etkileyici bir yapım olmayı başaran bu mini dizinin popülerliğinin ardından diğer platformlardan benzer mini diziler, belgeseller gelir mi merak konusu.

İlgili video

Dizinin fragmanı