reklamı kapat

POPÜLER

Skoda

Türkiye’deki fabrika da pay sahibi olabilir; Skoda CEO’sundan yeni yapılanmayla ilgili önemli açıklamalar

Volkswagen grubunun yeni planlamasında daha erişilebilir sınıflara oynayacağı açıklanan Skoda, halihazırda böyle bir ortam olmadığına işaret ediyor.

Bundan yaklaşık bir ay önce düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında gelecek planlamarıyla önemli açıklamalarda bulunan Volkswagen grubunda markalar bazlı olarak çizilen yeni rotalar çok dikkat çekti. Açıklamalar arasında geleceği doğrudan etkilenecek iki isimse SEAT ve Skoda cephesinden başkası değildi. O dönem yapıla duyuruda Cupra modelleriyle birlikte premium sınıfa göz kırpmaya başlayan SEAT’ın üst seviye ürünler ortaya koymasına karar verildi. Madalyonun Çekya tarafı olan Skoda ise daha ulaşılabilir fiyat/performans modellerine yönelecekti. Özellikle Hyundai ve Dacia gibi markaların doğrudan merkeze alınacağı bu planlama ile ilgili marka CEO’su Bernhard Maier da önemli açıklamalarla karşımızda.

“Skoda Avrupa pazarındaki talepleri karşılayamıyor”

İsrail’de düzenlenen fuar kapsamında Autocar‘a konuşan Maier; “Şu anda içerisinde bulunduğumuz süreç, üç yıl önce yapılmış marka stratejisinin bir yansıması olarak devam ediyor. Kullanıcılara paralarının karşılığı ve güvenebilecekleri otomobiller üretiyoruz. Müşterilerimizin birçoğunun takdir ettiği bu çizgiyi devam ettirme arzusundayız. Geçtiğimiz ay duyurusu gerçekleştirilen planlama konusu ise daha geniş çapta değerlendirilmesi gereken bir durum. Biz ancak fazla üretim yapabileceğimiz şartlar oluşursa giriş seviyesi niteliğindeki yeni modellere yönelebiliriz. Şu anda baktığımızda, Avrupa pazarında ciddi bir taleple karşı karşıyayız ve bunları tam olarak karşıladığımız dahi söylenemez. Kapasite artışının mümkün olması için yeni üretim tesisleri arıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Maier’in açıklamalarına bakıldığında eğer tesis konusunda bir çözüm sunulmaz ise kısa vadede markanın bu giriş seviyesi yeni modellere yöneltilme stratejisi mümkün olmayacak gibi görünüyor. Bu noktada Türkiye‘de açılacak olan fabrika da Skoda için yeni bir cevap kapısı olabilir. Halihazırda Superb ve Passat’ın üretimi için gösterilen Türkiye fabrikası ileride erişilebilir Skoda modellerine de ev sahipliği yapabilir.

İlginizi çekebilir

Skoda Kamiq