reklamı kapat

POPÜLER

otogaz LPG

Türkiye birinci sıraya yükseldi; Otogaz (LPG) hakkında ilginç veri

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı son açıklamarda, Türkiye’de Otogaz (LPG) kullanımı hakkında dikkat çeken bir bilgi paylaştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz Türkiye’de LPG kullanımı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Yılmaz paylaştığı bilgilerde Türkiye’nin akaryakıt harcamasının son 10 sene içerisinde  yüzde 47 artışla 27,8 milyon tona kadar çıktığının altını çizdi. Trafiğe çıkan araç sayısında son 10 yılda gerçekleşen artışı göz önüne aldığımızda bu değerler normal diyebiliriz. Yapılan açıklamalarda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla akaryakıt denetimlerinin çok sık olduğu ve bunun bir sonucu olarak yakıt kalitesinin Türkiye’de birinci olduğu da söylendi. Dikkat çeken bir diğer konu ise artan akaryakıt fiyatları yüzünden sürücülerin LPG’ye yönelmesine ait veriler oldu. Ülkemiz otogaz kullanan araç sayısı ile dünyada birinci konumdaymış. Maalesef bu durum da bizi şaşırtmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otogaz (LPG) kullanımında dünya lideriyiz

Yılmaz konu ile ilgili; “Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi’nin (AKİS) oluşturulması ve diğer çalışmalarda ülkemizde piyasaya arz edilen akaryakıtın yüzde 99’undan fazlasının yani neredeyse tamamının teknik düzenlemelere uygun olduğu görülmüştür. Bu başarı oranı ile ülkemiz Avrupa’da en fazla akaryakıt tüketilen 6 büyük ülke arasında akaryakıt kalitesi açısından ilk sırada yer almıştır. Diğer bir ifade ile Avrupa’nın en kaliteli akaryakıtı ülkemizde tüketilmektedir.Bugün Türkiye, dünyanın en büyük 15’inci LPG pazarı. 2018 yılında ülkemiz otogaz kullanımında Güney Kore’yi geçerek birinci sıraya yükselmiştir. Türkiye, otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından ise dünya lideri konumunu devam ettirmektedir.” dedi.

İlginizi çekebilir

Mustang Mach E sürüş görüntüleri