reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck’ın kırılmaz denilen camları neden kırıldı? [Video]

Elon Musk’ın yeni gözdesi olan elektrikli pickup Tesla Cybertruck sunumunda hatırlarsınız beklenmedik bir sürpriz olmuştu.

Tesla Cybertruck, daha önce de aktardığımız üzere Tesla Semi ile benzer şekilde Tesla Armor Glass isimli darbelere oldukça dayanıklı “özel zırhlı camlar” üstüne kuruluyor. İşte bunu göstermek için Cybertruck lansmanında Tesla’nın tasarım şefi Franz von Holzhausen aracın penceresine bir “demir top” fırlattı. İşte burada “firma için” beklenmedik bir durum oldu ve kırılmaması gereken cam kırıldı. İlk atışın çok sert olduğu düşünüldüğünden Holzhausen aynı topu bu sefer arka pencereye fırlattı. Bu darbe sonucunda yine kırılmaması gereken arka cam da kırıldı. Lansmanda sonuca oldukça şaşırdıklarını belirten Elon Musk, bunun neden olduğunu anlamadığını aktardı. Söylendiği kadarıyla firma camı daha önce defalarca denemiş ve böyle bir sorunla karşılaşmamıştı. Hatta yeni bilgilere göre cama 1 kg ağırlığındaki demir top tam beş defa fırlatılmış ve bir sorun olmamış. Hatta bunun için yukarıda izleyebileceğiniz lansmandan hemen önce çekildiği aktarılan bir video yayımlayan Elon Musk, dün bu yüzden oldukça şaşırdığını belirtiyor. Çünkü gerçekten camda birçok deneme yapılmış ve sorun olmamış. Firmanın buradaki hatası ise üstüne beş defa 1 kg demir top atılan camı, altıncı deneme için “değiştirmeden” sahneye çıkan araçta kullanması olmuş gibi görünüyor. Sanıyoruz diğer atışlardaki darbelerden kalan mikro hasarlar, altıncı atışta kendisini bırakmış durumda. Ayrıca bu deneme öncesi kapıya balyoz ile vurulması da camın alt kısmına zarar vermiş deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Cybertruck için “cam kırılma” olayı bir reklam kampanyası mı?

Evet bazı kişiler dünden beri bunu bir pazarlama taktiği olarak nitelendiriyor. Ancak Musk’ın yukarıda yayımladığı video, camın ideal şartlarda gerçekten çalıştığını gösteriyor. Ayrıca firmanın önünde üretim için daha çok uzun bir süre bulunuyor. Musk’ın da dediği gibi “süreç geliştirmeye açık” durumda bulunuyor.