reklamı kapat

POPÜLER

Su ile çalışan otomobil

Türk tamirciden şaşırtan buluş; su ile çalışan otomobil

Gaziantep‘de yaşayan oto tamircisi Murat Ağbaş geliştirdiği ilgi çeken bir sistem sayesinde kısmen su ile çalışan bir otomobil icat etti.

Akaryakıt fiyatlarının yüksek olması yurdum insanını mucit olmaya itiyor. Gaziantepli  bir oto tamircisi olan Murat Ağbaş geliştirdiği bir sistem sayesinde petrol pahalılığına çözüm olmak istiyor. Ağbaş uzun süredir üzerine çalıştığı projesi ile birlikte yüzde 50 oranında su ile çalışan bir araç yapmayı başardı. 2 litre su ile 70 kilometre gidebilen araçlara adapte edilen sistem toplamda 3 otomobil üzerinde denenmiş. Yakıt tasarrufu sağlanırken araç performansında da yüzde 30 oranında bir artış yaşanmış. Yüzde 100 su ile çalışan otomobil modelleri üzerine çalıştığını da belirten genç, yetkililerden destek gelmesi durumunda bunu başarabileceğine inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Su ile çalışan otomobil ilginç görünüyor

Projenin sahibi Murat Ağbaş konu ile akalı; “Baktım ki petrol fiyatları yüksek, savaşlar da hep bu petrol yüzünden oluyor. Ben de bunu önlemek için böyle bir fikir geliştirdim. Yaptığım sistemi ilk başta eski model bir araçta test ettim. Yaklaşık 10 bin kilometre yaptıktan sonra motorunu açarak herhangi bir olumsuz durum var mı diye kontrol ettim. Hiçbir olumsuzluk olmadığını görünce biri sıfır olmak üzere 2 araca daha bu sistemi monte ettim. Arkada su haznemiz var. O su haznesine elektronik bir cihaz yaptım. Hepsini kendim yaptım. O elektronik cihazda suyun içindeki hidrojen gazımızın elde etmek maksadıyla ayrışan hidrojen 2 tane filtremiz var. Birinci filtremizden geçtikten sonra 2 filtremiz de motora doğru gönderip yanmasını sağlıyor. Aracımız yüzde 50 su, yüzde 50 yakıtla çalışıyor dedi. Ağbaşın tamamen su ile çalışan otomobilini merakla bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Mustang Mach E sürüş görüntüleri