reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5 SSD kartış

PlayStation 5 için değiştirilebilir SSD kartuşlar olacak mı?

“Sony PlayStation 5 için değiştirilebilir SSD kartuşlar sunulacak mı?” sorusunun cevabı belli oldu. Bu cevap birçok kişiyi sevindirebilir.

Sony PlayStation 5, biliyorsunuz resmi olarak 2020’nin sonunda karşımıza çıkıyor. Çok merak edilen konsol, geçtiğimiz haftalarda alınan bazı patentler üstünden kartuş şeklinde değiştirilebilir SSD birimlerine sahip olabilir haberleriyle gündeme gelmişti. Ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Ortaya çıktığı kadarıyla “bu patenti alınan depolama kartışları” Sony’nin çocuklara özel bir oyuncağı için hazırlanmış. Bu duruma birçok oyuncu oldukça sevinmiş durumda. Çünkü Sony eğer PlayStation 5 için kendi özel SSD birimlerini hazırlasaydı bunları “kesinlikle” ucuza satmayacaktı. Bu gelişme sonrasında artık konsolun standart bir SSD depolama birimi ile geleceği düşünülüyor. Bu da kişilerin PS5’in depolama alanını -uygun fiyatlı- istedikleri SSD’ler ile rahatlıkla değiştirebileceği anlamına geliyor. Yeni oyunların boyutları göz önüne alındığı zamanda bu detay gerçekten büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 için tüm bilinenlerin özeti:

Firmanın resmi açıklamasına göre yeni nesil oyun konsolu gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Yeni kontrolcü Dualshock 5 içinse Sony, “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor. PlayStation 5’in 450-500 dolar arasında çıkacağı da sızanlar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğinde fiziksel konsollar yok, Stadia ve benzerleri var