reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5

PlayStation 5 için ortaya atılan ilginç depolama detayı

Oyun tutkunları tarafından merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu Sony PlayStation 5 için ortaya atılan ilginç bir depolama detayı var.

Sony PlayStation 5, resmi olarak 2020’nin sonunda karşımıza çıkıyor. Genel olarak çok merak edilen konsol, alınan bazı patentler üstünden kartuş şeklinde değiştirilebilir SSD birimlerine sahip olabilir deniyor. Yeni nesil konsol biliyorsunuz kesin olarak yüksek hızda SSD depolama ile geliyor. İşte bu SSD depolama biriminin özel olma ihtimali bulunuyor. Bazı kaynaklar bu SSD’leri 1 TB, 2 TB ya da 3 TB gibi depolama kapasiteleriyle direkt olarak Sony’nin üretip satacağını iddia ediyor. Bu durum elbette oyuncular için kötü görünüyor. Çünkü PS5’e özel SSD’lerin kesinlikle ucuz olması beklenmiyor. Kişilere burada kendi satın aldıkları istedikleri marka SSD’sileri kullanma şansı verilemeyebilir deniyor. Bu konu elbette henüz yüzde 100 net değil. Kartuşların ana SSD’nin yanında “hafıza artırımı” için kullanılma ihtimali de bulunuyor. Ayrıca bu kartuş benzeri SSD’lerin yeni nesil bir taşınabilir PlayStation el konsolu için hazırlanmış olma ihtimali de var gibi görünüyor.

Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5

SSD kartuşları böyle gözükebilir (Konsept)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 için tüm bilinenler şöyle:

Konsol

Firmanın resmi açıklamasına göre yeni nesil oyun konsolu gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Kontrolcü

Yine firmanın resmi açıklamasına göre yeni kontrolcü Dualshock 5, “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

Fiyat

PlayStation 5’in 450-500 dolar arasında çıkacağı da sızanlar arasında yer alıyor. Ancak bu konuda henüz net bilgiler bulunmuyor. Konsolun Türkiye fiyatı içinse beklentiler 5 bin TL seviyesinde. Ancak bu da sadece bir söylendi.

Not: Ana görsel, modelin geliştirici sürümüdür. Tam sürüm böyle olmayabilir.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğinde fiziksel konsollar yok