reklamı kapat

POPÜLER

AMD Ryzen 9 5950x global çip krizi

Global çip krizi hakkında Dell CEO’su da karamsar konuştu

Biliyorsunuz global çip krizi etkisini hissettirmeye devam ediyor. Dell CEO’suna göre sorun yakında çözülecek gibi görünmüyor.

Dev bir bilgisayar üreticisi olarak Dell, global çip krizinin ortasında kalan firmalar arasında yer alıyor. Bu konuda bir açıklama yapan şirket CEO’su Michael Dell, sıkıntının birkaç yıl sürecini belirtiyor.

Yaşanan gecikmelerin çok büyük olduğunu aktaran CEO, yeni fabrikaların yolda olduğunu ancak bunların da hemen kullanıma giremeyeceğini belirtiyor.

Global olarak yaşanan çip / işlemci krizi maalesef halen ciddi sorunlar doğuruyor. TSMC ve Samsung gibi çip üreticisi firmalar gelen inanılmaz yüksek talebe karşılık vermiyor.

Bu global kriz, geçtiğimiz ay konuşan TSMC yetkililerine göre 2022’nin ikinci yarısına kadar çözülemeyecek. Firma üretimi artırmak adına ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını aktarıyor ancak tedariğin yakında rahatlama ihtimali bulunmuyor.

TSMC’nin sırf bu yüzden yeni sipariş almadığı da biliniyor. Firma buna rağmen elindeki mevcut siparişleri yetiştiremiyor ve her şey ileriye doğru aksıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TSMC gibi firmaların çözmek için büyük çaba harcadığı global çip krizi herkesi etkiliyor

Bu yüzden halen üretim yapamayan otomobil fabrikaları bulunuyor. Çözüm için şu an kimsenin elinden bir şey gelmiyor.

Ancak gelecekte böyle bir sorun yaşanmasın diye başta TSMC olmak üzere dev firmalar ciddi fabrika yatırımları yapıyor. Bu konuda Samsung’un da yeni fabrikalar kurmak istediği biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakında bakın