reklamı kapat

POPÜLER

global çip krizi

Araştırma: “Global çip krizi için durum en kötü seviyeye ulaştı”

Global çip krizi maalesef etkisini hissettirmeye devam ediyor. Ortaya çıkan son analizlere göre durum 2017’den bu yana en kötü seviyede.

Geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Dell CEO’su Michael Dell, global çip krizi özelinde sıkıntının birkaç yıl sürecini belirtmişti.

Yaşanan gecikmelerin çok büyük olduğunu aktaran CEO, yeni fabrikaların yolda olduğunu ancak bunların da hemen kullanıma giremeyeceğini söylemişti.

Bu konuda Intel CEO’su da benzer bir açıklama yapmıştı. Sektörün merkezinde yer alan firma, stok sıkıntılarının net olarak birkaç yıl sürecini tekrarladı. 

Şimdi ise durumun 2017’den bu yana en kötü seviyeye ulaştığı aktarıldı. Susquehanna Financial Group’un verilerine göre şu an bir firmanın sipariş ettiği çipi / işlemciyi alabilmesi için tam 21 hafta beklemesi gerekiyor.  Bunun 2017’den bu yana görülen en uzun bekleme süresi olduğu aktarılıyor.

Bu durum nedeniyle sadece otomobil firmalarının 110 milyar dolarlık bir geliri kaçırdığı da verilen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmaların çözmek için ciddi çaba harcadığı global çip krizi herkesi etkiliyor

Bu yüzden halen üretim yapamayan onlarca dev otomobil fabrikası bulunuyor. Çözüm için şu an halen kimsenin elinden bir şey gelmiyor.

Ancak gelecekte böyle bir sorun yaşanmasın diye başta TSMC olmak üzere dev firmalar ciddi fabrika yatırımları yapıyor. Bu konuda Samsung’un da yeni fabrikalar kurmak istediği biliniyor.

Bu konuda Intel’in ciddi çalışmaları bulunuyor. Firma ABD ve Avrupa merkezli büyük bir üretim yatırımında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakında bakın