reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi Türkiye’den ses getiren sansür iddiaları için resmi açıklama

Litvanya, dün Xiaomi Mi 10T 5G akıllı telefon modeli üzerinden büyük bir iddia ortaya attı. İşte buna resmi cevap bugün geldi.

Litvanya merkezli güvenlik araştırmacıları, dün Mi 10T 5G akıllı telefon modelinde otomatik bir sansür mekanizması bulduklarını açıkladı. Bu sansür sistemi Mi 10T 5G için Avrupa Birliği ülkelerinde kapalı durumda ancak istenildiği anda bunun uzaktan açılabileceği aktarıldı.

Kurulan metin tabanlı sansür sisteminin “Free Tibet,” “Long live Taiwan Independence” ya da “Democracy Movement,” gibi kavramları otomatik olarak engellediği de söylendi.

Litvanya Savunma Bakanlığı hatta vatandaşlarına Çin malı telefonları satın almamalarını söyledi ve hali hazırda alınan Çin malı telefonların da atılmasını istedi. İşte tam bu konuda Xiaomi’den aşağıdaki açıklama geldi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Türkiye açıklaması:

“22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlere ilişkin; Xiaomi cihazları, kullanıcılara gelen ya da giden iletişimleri sansürlemez.

Xiaomi, akıllı telefon kullanıcılarının telefonla arama, web’de arama, web’de gezinme veya üçüncü taraf iletişim yazılımlarının kullanımı gibi kişisel davranışlarını asla kısıtlamamıştır veya engellememiştir, hiçbir zaman da kısıtlamayacak veya engellemeyecektir.

Xiaomi, kullanıcıların yasal haklarına saygılıdır ve bu hakları korur. Xiaomi, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uygun bir şekilde hareket etmektedir.”

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi