reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi, ses getiren sansür iddialarına karşı uzman görevlendirdi

Litvanya, geçtiğimiz hafta Xiaomi Mi 10T 5G akıllı telefon modeli üzerinden büyük bir iddia ortaya attı. İşte bu konuda bir adım geldi.

Bilmeyenler için Litvanya merkezli güvenlik araştırmacıları, Mi 10T 5G akıllı telefon modelinde otomatik bir sansür mekanizması bulduklarını açıkladı. Bu sansür sistemi Mi 10T 5G için Avrupa Birliği ülkelerinde kapalı durumdaydı ancak istenildiği zaman uzaktan açılabileceği aktarıldı.

Litvanya’dan gelen ilk açıklamada, bulunan metin tabanlı sansür sisteminin “Free Tibet,” “Long live Taiwan Independence” ya da “Democracy Movement,” gibi kavramları otomatik olarak engellediği söylenmişti.

Litvanya Savunma Bakanlığı hatta şaşırtan bir açıklama yapmış ve vatandaşlarına Çin malı telefonları satın almamalarını söylemişti. Bakanlık hatta hali hazırda alınan Çin malı telefonların da atılmasını istemişti.

İşte bu durum hakkında aşağıdaki resmi açıklamayı yapan Xiaomi, ek olarak durumu değerlendirmek ve gerçekleri ortaya çıkarmak adına bağımsız bir güvenlik ekibi tuttu.

Bu şirket dışından gelen yüksek ihtimalle Avrupa merkezli ekibin, sürece şeffaflıkla yaklaşacağı ve endişeleri tamamen ortadan kaldıracağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında Xiaomi Türkiye tarafından yapılan resmi açıklama tam olarak şöyleydi:

“22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlere ilişkin; Xiaomi cihazları, kullanıcılara gelen ya da giden iletişimleri sansürlemez.

Xiaomi, akıllı telefon kullanıcılarının telefonla arama, web’de arama, web’de gezinme veya üçüncü taraf iletişim yazılımlarının kullanımı gibi kişisel davranışlarını asla kısıtlamamıştır veya engellememiştir, hiçbir zaman da kısıtlamayacak veya engellemeyecektir.

Xiaomi, kullanıcıların yasal haklarına saygılıdır ve bu hakları korur. Xiaomi, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uygun bir şekilde hareket etmektedir.”

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi