reklamı kapat

POPÜLER

iPhone şarj Apple

Avrupa Komisyonu kararlı USB-C tek standart olacak; işte detaylar

Avrupa Komisyonu ve bağlı olarak Avrupa Birliği telefonlarda ortak şarj portu kullanılması konusunda emin adımlarla ilerliyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa özelinde elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Ancak bu hemen olmayacak. Sürecin öncelikle yasalaşması gerekecek. Eğer USB-C konusunda bir yasa çıkarsa, yeni döneme uymak adına firmaların tam 24 ayı olacak.

Bu bilgi aslında kısa süre önce de gündeme gelmişti. Kaynaklara göre yeni dönem ancak 2024 yılının ortasında yasal zorunluluk halini alacak. Buradan işaretle de Apple’ın USB-C portuna geçmek için olası adıyla iPhone 16’ya kadar zamanı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa Komisyonu kararına rağmen Apple bizce iPhone tarafında USB-C portuna hiçbir zaman geçmeyebilir

Bunu daha da önce de açıkladık. Bizce Apple ileride iPhone’lardan şarj portunu tamamen kaldıracak.

Biliyorsunuz firma iPhone 12’ler ile MagSafe sistemini hayatımıza soktu. Bu sistemde telefonu şarj etmek için artık herhangi bir porta ihtiyaç bulunmuyor. Telefonlar arkalarındaki manyetik temelli sistem ile kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

İşte bu yüzden iPhone 14 değil ancak iPhone 15 modellerinden standart şarj portu tamamen kaldırılabilir. iPhone’lardan 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, bunu şarj / veri portu için de yapacak gibi görünüyor.

Avrupa Komisyonu tarafından planlanan ortak şarj portu kararı sadece kablolu şarj sürecini kapsıyor. Buna şimdilik MagSafe şarj sistemi dahil değil.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model