reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Komisyonu

Avrupa Komisyonu, tüm telefon kutularını boşaltma planı da yapıyor

Avrupa Komisyonu ve bağlı olarak Avrupa Birliği telefonlarda ortak şarj portu kullanılmasını istiyor. Burada bir adım daha var.

Avrupa Komisyonu, Avrupa özelinde elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Daha önce de aktardığımız üzere günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Ancak bu hemen olmayacak. Sürecin öncelikle yasalaşması gerekecek. Eğer USB-C konusunda bir yasa çıkarsa, yeni döneme uymak adına firmaların tam 24 ayı olacak.

İşte bu konuda bir gelişme daha ortaya çıktı. Avrupa Komisyonu yeni standart çerçevesinde ileride hemen hemen tüm elektronik cihazlardan şarj cihazlarını da kaldırmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa Komisyonu bu konuda mantıklı bir plan yapıyor

Eğer her elektronik cihaz USB-C portuna sahip olacaksa, her ürünün yanında ekstra şarj cihazı verilmesine gerçekten gerek yok. Kişiler hayatlarını hali hazırda sahipleri oldukları şarj cihazları ile rahatlıkla geçirebilir, ya da çoklu port destekli tek bir USB-C şarj cihazı ile tüm ihtiyaçlarını giderebilir.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model