reklamı kapat

POPÜLER

global çip krizi

Global çip krizi için bu sefer Intel CEO’su konuştu; durum kötü

Global çip krizi etkisini hissettirmeye devam ediyor. Intel tarafından gelen bir açıklama ise durumun gerçekten kötü olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz ay bir açıklama yapan Dell CEO’su Michael Dell, global çip krizi özelinde sıkıntının birkaç yıl sürecini belirtmişti.

Yaşanan gecikmelerin çok büyük olduğunu aktaran CEO, yeni fabrikaların yolda olduğunu ancak bunların da hemen kullanıma giremeyeceğini söylemişti.

Bu konuda Intel CEO’su da benzer bir açıklama yaptı. Sektörün merkezinde yer alan firma, stok sıkıntılarının net olarak birkaç yıl sürecini tekrarladı. 

Global olarak yaşanan çip / işlemci krizi biliyorsunuz maalesef halen ciddi sorunlar doğuruyor. TSMC ve Samsung gibi çip üreticisi firmalar gelen inanılmaz yüksek talebe karşılık vermiyor.

Bu global kriz, geçtiğimiz aylarda konuşan TSMC yetkililerine göre 2022’nin ikinci yarısına kadar çözülemeyecek. Ancak bu firmanın kendi tahmini. Sektör geneli daha uzun vadeli bir sorunlu süreçten bahsediyor ve bu da elbette kötü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmaların çözmek için ciddi çaba harcadığı global çip krizi herkesi etkiliyor

Bu yüzden halen üretim yapamayan otomobil fabrikaları bulunuyor. Çözüm için şu an halen kimsenin elinden bir şey gelmiyor.

Ancak gelecekte böyle bir sorun yaşanmasın diye başta TSMC olmak üzere dev firmalar ciddi fabrika yatırımları yapıyor. Bu konuda Samsung’un da yeni fabrikalar kurmak istediği biliniyor.

Bu konuda Intel’in ciddi çalışmaları bulunuyor. Firma ABD ve Avrupa merkezli büyük bir üretim yatırımında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakında bakın