reklamı kapat

POPÜLER

global çip krizi

Samsung, çip üretim fiyatlarında hatırı sayılır bir artışa gidiyor

Küresel çip krizi eskisi kadar gündeme geliyor olmasa da teknoloji firmalarını etkilemeyi sürdürüyor. Bu konu bu sefer Samsung ile gündemde.

Küresel çip krizi özelinde geçtiğimiz yıl tarihin en kötü zamanlarını yaşadık. Firmalar verdikleri siparişleri almak için hiç olmadığı kadar uzun süre beklemek zorunda kaldılar. Küresel çip krizinin üstüne bir de elektronik tedarik ve lojistik başta olmak üzere artan hammadde maliyet sorunları çıktı. Bunların sonucu ise gecikmeler yanında fiyat artışları olarak geriye döndü. Bu konuda adım atan son isimlerden birisi ise Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung oldu. Şirket, ortaya çıktığı kadarıyla çip üretim fiyatlarında artışa gidiyor ve burada yüzde 15 ila yüzde 20 arasında hatırı sayılır bir artıştan bahsediliyor. Samsung’dan çip alan firmalar yılın ilerleyen döneminde daha fazla ödemek zorunda kalacak ve bunun etkisi ise daha pahalı elektronik cihazlar ve otomobiller olarak geriye dönecek. Elbette firmalar artan parça maliyetini tüketiciden çıkaracak.

Konu hakkında başka bilgiler de var. Örneğin Intel CEO’su Pat Gelsinger, kısa süre önce küresel çip krizi hakkında bir açıklama yaptı ve güncel durumda tedarik sıkıntılarının 2023 değil 2024 yılına kaydığını açıkladı.

Yani 2024 yılında da birçok firma rahat rahat çipe erişim sağlayamayacak, verdiği çipi almak adına uzun süre beklemek zorunda kalacak. Bu durum elbette çok kötü çünkü küresel çip krizi direkt olarak tüketiciyi ilgilendiriyor. Halen birçok elektronik parça / ürün rahat rahat bulunamıyor. Bu durum nedeniyle birçok ürünün fiyatı da aşağıya çekilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an birçok yeni çip üretim tesisi kuruluyor, bu konuda Intel de büyük yatırımlar yapıyor ancak bunlar kısa süreli çözüm getirmiyor. Bu tesislerin ancak 2024 ve sonrasını rahatlatacağı aktarılıyor.

Samsung gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın