reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

global çip krizi

Süren global çip krizi için Intel CEO’su kötü konuştu

Global çip krizi için uzun vadeli çok iyi haberler gelmiyor. Yaşanan durum konusunda bu sefer bir kez daha Intel CEO’su konuştu.

Global çip krizi için tarihin en kötü zamanını taşıyoruz. Firmalar verdikleri siparişleri almak için hiç olmadığı kadar uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Gelen bilgilere göre durum yeni yılda da düzelmeyecek. Üst üste biriken siparişler nedeniyle işlerin 2023 yılında dahi yoluna girmeyeceği aktarılıyor.

T24’te yer alan habere göre Intel CEO’su Pat Gelsinger, pandemi sebebiyle yaşanan küresel tedarik sıkıntılarının 2023 yılına kadar devam edeceğini dile getirdi.  Yarı iletken sektörünün pandemi öncesinde yılda yüzde 5’lik bir büyüme içerisinde olduğunu söyleyen Gelsinger, “Kovid tedarik zincirlerini bozdu ve negatif düzeye getirdi. Talep yıldan yıla yüzde 20’ye çıktı ve bozulan tedarik zincirleri çok büyük bir boşluk oluşturarak bu patlayan talep devam etti” dedi.

Sektörde yaşanan sıkıntılar sebebiyle alanın en büyük üreticilerinden TSMC ile ortaklık çalışmaları yürüten Intel, söylendiği kadarıyla Malezya’da üretim artışı, ABD, Avrupa, Asya’daki yatırımlar ve yakın gelecekte yeni tesisler inşa etmeyi planlıyor. Bununla birlikte tedarik sıkıntılarının 2023 yılına kadar sürebileceğini dile getiren Gelsinger, yaşanan talep artışına karşı üretim kapasitesini arttırmanın zaman aldığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Global çip krizi Apple tarafını dahi etkiledi

Apple, geçtiğimiz aylarda yeni telefonları üzerinden ciddi bir global çip krizi etkisi yaşadı. Bu yüzden de firmanın 2021 üretim hedeflerini 10 milyon kadar azalttı. Daha önceki yıl sonu hedefinin 90 milyon ünite olduğu, bunun daha sonra 80 milyona çekildiği açıklandı.

Bu durumun kullanıcıya etkisi aşırı olmadığı ancak yine de telefonlar birçok pazarda ciddi teslimat gecikmeleri görüyor. Bu durum halen değişmiyor. iPhone 13 ailesi genel olarak iPhone 12’lere oranla yenilikçi bulunmuyor ancak yine de özellikle 120 Hz ekrandan dolayı Pro modeller hatırı sayılır bir talep görüyor.

İlgili Video